-
,for, Item ID-
- #899092
- Surgical Specialties #VLO-1003
Nonabsorbable Quill Barbed Suture with Needle Quill™ Polypropylene CT-1 1/2 Circle Taper Point Needle Size 2 Barbed Monofilament
SUTURE, QUILL 1/2 C TAPER POINT UNIDIRECTIONAL 45CM (12/BX)
Features
- Inert, smooth, and easy to handle and knot securely, Polypropylene is our most versatile monofilament suture
- Tensile strength is superior to other true monofilaments
- In addition, a unique extruding technique ensures a uniformly round cross section and a strand that passes easily through tissue with better knot security with less throws
- More …
Suture Color
Blue UndyedSuture Length Range
0 to 10 in 10.1 to 20 inSuture Size
Size 1 Size 2Suture Type
Barbed Monofilament MonofilamentProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 899092 |
|---|---|
| Manufacturer # | VLO-1003 |
| Brand | Quill™ |
| Manufacturer | Surgical Specialties |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Nonabsorbable Quill Barbed Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Needle 1 Code | CT-1 |
| Needle Length | 36 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Undyed |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Polypropylene |
| Suture Material Range | Undyed Synthetic |
| Suture Size | Size 2 |
| Suture Type | Barbed Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Inert, smooth, and easy to handle and knot securely, Polypropylene is our most versatile monofilament suture
- Tensile strength is superior to other true monofilaments
- In addition, a unique extruding technique ensures a uniformly round cross section and a strand that passes easily through tissue with better knot security with less throws
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #869794
- Surgical Specialties #YA-2024Q
-
,for, Item ID-
- #869715
- Surgical Specialties #RA-1067Q
-
,for, Item ID-
- #869790
- Surgical Specialties #YA-2016Q
-
,for, Item ID-
- #869791
- Surgical Specialties #YA-2021Q
-
,for, Item ID-
- #1179592
- Surgical Specialties #RA-1065Q
-
,for, Item ID-
- #1140092
- J & J Healthcare Systems #8424H
-
,for, Item ID-
- #3221
- J & J Healthcare Systems #8425H
-
,for, Item ID-
- #931223
- Surgical Specialties #RA-1028Q-0
-
,for, Item ID-
- #3217
- J & J Healthcare Systems #8411H
-
,for, Item ID-
- #869793
- Surgical Specialties #YA-2023Q
-
,for, Item ID-
- #3219
- J & J Healthcare Systems #8423H
-
,for, Item ID-
- #869787
- Surgical Specialties #YA-1024Q-0
-
,for, Item ID-
- #869798
- Surgical Specialties #YA-2034Q
-
,for, Item ID-
- #28864
- J & J Healthcare Systems #8412H
-
,for, Item ID-
- #869772
- Surgical Specialties #YA-1001Q-0
-
,for, Item ID-
- #869720
- Surgical Specialties #RA-2065Q