-
,for, Item ID-
- #856780
- First Aid Only™ #FAO238AN
ANSI-Compliant First Aid Kit, 64 Pieces, Plastic Case
KIT,FIRSTAID,ANSI,10-UNIT
Features
- Full-color schematic helps with product location and reordering.
- Case is wall-mountable (hardware included).
- Kit includes bandages, compresses, triangular/sling bandage, gauze pads, antiseptic towelettes, first aid tape, exam gloves, and burn relief.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 856780 |
|---|---|
| Manufacturer # | FAO238AN |
| Manufacturer | First Aid Only™ |
| Country of Origin | Unknown |
| Case Material | Plastic |
| Compliance Standards | Meets or exceeds OSHA Requirements |
| Depth | 2.38" |
| Global Product Type | Personal/Vehicle First Aid Kits |
| Height | 4.5" |
| Mounting Details | Wall |
| Number of Pieces | 64 |
| Package Includes | Burn Relief |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | 10 Unit First Aid Kit—64 pieces. |
| System Capacity | 10 Person System |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 42172001 |
| Width | 7.75" |
Features
- Full-color schematic helps with product location and reordering.
- Case is wall-mountable (hardware included).
- Kit includes bandages, compresses, triangular/sling bandage, gauze pads, antiseptic towelettes, first aid tape, exam gloves, and burn relief.
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1066510
- McKesson Brand #30323
-
,for, Item ID-
- #1066508
- McKesson Brand #30321
-
,for, Item ID-
- #1066512
- McKesson Brand #30325
-
,for, Item ID-
- #1089679
- McKesson Brand #911-74362
-
,for, Item ID-
- #669645
- Health Care Logistics #7903
-
,for, Item ID-
- #569353
- Acme United #223-U/FAO
-
,for, Item ID-
- #357004
- Health Care Logistics #7901
-
,for, Item ID-
- #1228778
- J & J Sales #38137008295
-
,for, Item ID-
- #889586
- Acme United #520-FR
-
,for, Item ID-
- #1233875
- Acme United #222-U
-
,for, Item ID-
- #246828
- Graham-Field #1799-25
-
,for, Item ID-
- #1207741
- MyMedic #MM-KIT-S-MD-PK-BLD-GEN-RAT
-
,for, Item ID-
- #1218892
- Medique Products #740MTP