-
,for, Item ID-
- #712609
- Medtronic MITG #PB-6723K
Nonabsorbable Suture with Needle Novafil™ Polybutester SS-24 1/4 Circle Spatula Needle Size 5-0 Monofilament
SUTURE, NOVAFIL 5-0 BLU SS-24 (12/BX)
Features
- Novafil nonabsorbable monofilament surgical sutures are composed of polybutester, a copolymer of butylene terephthalate and polytetramethylene ether glycol
- Elongates elastically under load or tension when wound edema occurs and returns to its' original form when edema recedes
- Suture is not affected by hydrolysis and therefore is less likely to adhere to tissue during re-operative procedures
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 712609 |
|---|---|
| Manufacturer # | PB-6723K |
| Brand | Novafil™ |
| Manufacturer | Medtronic MITG |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | SS-24 |
| Needle 2 Code | SS-24 |
| Needle Length | 8 mm |
| Needle Length Range | 5.1 to 10 mm |
| Needle Material | Alloy Needle |
| Needle Shape | 1/4 Circle |
| Needle Type | Spatula Needle |
| Number of Needles | Double-Armed |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Blue |
| Suture Length | 12 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Polybutester |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 5-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Novafil nonabsorbable monofilament surgical sutures are composed of polybutester, a copolymer of butylene terephthalate and polytetramethylene ether glycol
- Elongates elastically under load or tension when wound edema occurs and returns to its' original form when edema recedes
- Suture is not affected by hydrolysis and therefore is less likely to adhere to tissue during re-operative procedures
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #486002
- Covidien #SP-5698-G
-
,for, Item ID-
- #385895
- Covidien #SP-683G
-
,for, Item ID-
- #425057
- Covidien #SP-661G
-
,for, Item ID-
- #484573
- Covidien #SP-5686G
-
,for, Item ID-
- #135942
- J & J Healthcare Systems #7731G
-
,for, Item ID-
- #125929
- J & J Healthcare Systems #8618G
-
,for, Item ID-
- #189213
- J & J Healthcare Systems #749G
-
,for, Item ID-
- #883162
- Surgical Specialties #J8698N
-
,for, Item ID-
- #301662
- Surgical Specialties #1031B
-
,for, Item ID-
- #127372
- J & J Healthcare Systems #7756G
-
,for, Item ID-
- #148985
- J & J Healthcare Systems #7740G
-
,for, Item ID-
- #223901
- J & J Healthcare Systems #9091G
-
,for, Item ID-
- #59466
- J & J Healthcare Systems #8756H
-
,for, Item ID-
- #3823
- J & J Healthcare Systems #1754G
-
,for, Item ID-
- #301658
- Surgical Specialties #1011B
-
,for, Item ID-
- #388536
- Covidien #SP-684G