-
,for, Item ID-
- #708018
- Innovera® #IVRB435A
Remanufactured Black Toner, Replacement for 35A (CB435A), 1,500 Page-Yield
TONER,P1005/P1006,BK
Features
- Reduced printing costs compared to the national brands.
- Backed by expert technical support, manufacturer's limited warranty, and 100% performance satisfaction guarantee.
- Remanufactured cartridges are empty cartridges collected for reuse and run through a patented process where they are restored to like-new condition.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 708018 |
|---|---|
| Manufacturer # | IVRB435A |
| Manufacturer | Innovera® |
| Country of Origin | Unknown |
| Color(s) | Black |
| Compliance Standards | GreenCircle Certified |
| Device Types | Laser Printer |
| For Use With | HP LaserJet P1002, P1003, P1004, P1005, P1006 |
| Global Product Type | Toner/Toner Cartridges |
| Market Indicator (Cartridge Number) | 35A |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Page-Yield | 1,500 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 86% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Remanufactured | Yes |
| Replacement For | CB435A |
| Supply Type | Toner |
| Total Recycled Content Percent | 86% |
| UNSPSC | 44103103 |
Features
- Reduced printing costs compared to the national brands.
- Backed by expert technical support, manufacturer's limited warranty, and 100% performance satisfaction guarantee.
- Remanufactured cartridges are empty cartridges collected for reuse and run through a patented process where they are restored to like-new condition.
- Superior quality toner provides crisp, deep blacks at significant cost savings.
- Consistent performance—each cartridge is designed and tested to work every time.
- Meets or exceeds the page yield and print performance of the national brands.
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #810704
- Health Care Logistics #2308
-
,for, Item ID-
- #810705
- Health Care Logistics #2306
-
,for, Item ID-
- #339295
- Midmark #053-0505-00
-
,for, Item ID-
- #187865
- Ambco Electronics #650A
-
,for, Item ID-
- #794296
- S & W Healthcare #UPP-210SE
-
,for, Item ID-
- #939105
- Lifeloc Technologies #14107
-
,for, Item ID-
- #951452
- Market Lab Inc #6459
-
,for, Item ID-
- #487768
- SPS Medical Supply #URC-001
-
,for, Item ID-
- #1036361
- Market Lab Inc #8029
-
,for, Item ID-
- #1257494
- PDC Healthcare #59704167
-
,for, Item ID-
- #942490
- Market Lab Inc #4651
-
,for, Item ID-
- #950622
- PDC Healthcare #TD1-PN8
-
,for, Item ID-
- #1229401
- PDC Healthcare #MV03FP3648
-
,for, Item ID-
- #1222316
- United Ad Label #ULDP5030W