-
,for, Item ID-
- #682086
- Teleflex Medical #6-692
Nonabsorbable Suture with Needle Deknatel Polydek® Polyester ME-2 1/2 Circle Reverse Cutting Needle Size 4-0 Braided
SUTURE, POLYDEK GRN BR 4-0 18"ME-2 (36/BX)
No Image
Features
- Reverse Cutting Needle
- The unique PTFE coating and impregnation process helps to reduce dead space in the braid
- It handles and ties just like silk
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 682086 |
|---|---|
| Manufacturer # | 6-692 |
| Brand | Deknatel Polydek® |
| Manufacturer | Teleflex Medical |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Needle 1 Code | ME-2 |
| Needle Length | 8.8 mm |
| Needle Length Range | 5.1 to 10 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 36-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Green |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Polyester |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 4-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.p65Warnings.ca.gov.
Features
- Reverse Cutting Needle
- The unique PTFE coating and impregnation process helps to reduce dead space in the braid
- It handles and ties just like silk
- This product is required to be reported under California Proposition 65
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #483330
- Covidien #SL-5628G
-
,for, Item ID-
- #1026343
- J & J Healthcare Systems #X424H
-
,for, Item ID-
- #480971
- Covidien #SL-5627-G
-
,for, Item ID-
- #354615
- Covidien #SS-684G
-
,for, Item ID-
- #480910
- Covidien #SL-5687G
-
,for, Item ID-
- #3062
- J & J Healthcare Systems #1779G
-
,for, Item ID-
- #2673
- J & J Healthcare Systems #R691G
-
,for, Item ID-
- #3424
- J & J Healthcare Systems #X425H
-
,for, Item ID-
- #2988
- J & J Healthcare Systems #R647H
-
,for, Item ID-
- #3524
- J & J Healthcare Systems #MX69G
-
,for, Item ID-
- #124051
- J & J Healthcare Systems #X412H
-
,for, Item ID-
- #197067
- J & J Healthcare Systems #CX21D
-
,for, Item ID-
- #480180
- Covidien #SL-5687
-
,for, Item ID-
- #3051
- J & J Healthcare Systems #1760G
-
,for, Item ID-
- #127070
- J & J Healthcare Systems #MB66G
-
,for, Item ID-
- #2563
- J & J Healthcare Systems #R633H