-
,for, Item ID-
- #641554
- Sun Med #1-7343-60
Cuffed Endotracheal Tube SunMed® 285 mm Length Curved 6.0 mm ID Adult Murphy Eye
TUBE, ENDOTRACH W/STYLET 6.0MM24FR (10/PK)
No Image
Features
- Inner Diameter 6.0 mm
- Includes malleable stylette
- Surface of stylet treated to prevent friction while sliding in and out of tube
- More …
Length Range
201 to 300 mm 301 to 400 mmProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 641554 |
|---|---|
| Manufacturer # | 1-7343-60 |
| Brand | SunMed® |
| Manufacturer | Sun Med |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Cuffed Endotracheal Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Color | Clear |
| Inner Diameter | 6.0 mm ID |
| Length | 285 mm Length |
| Length Range | 201 to 300 mm |
| Material | Plastic |
| Outside Diameter | 8.2 mm OD |
| Shape | Curved |
| Sterility | Sterile |
| Target Area | Oral / Nasal |
| Tip Type | Murphy Eye |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271903 |
| User | Adult |
Features
- Inner Diameter 6.0 mm
- Includes malleable stylette
- Surface of stylet treated to prevent friction while sliding in and out of tube
- Smooth tube tip to minimize trauma during intubation
- Smooth Tip
- High Volume, Low Pressure Cuff
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #278370
- Medtronic MITG #86450
-
,for, Item ID-
- #278371
- Medtronic MITG #86451
-
,for, Item ID-
- #278369
- Medtronic MITG #86449
-
,for, Item ID-
- #278372
- Medtronic MITG #86452
-
,for, Item ID-
- #144244
- Teleflex LLC #112082075
-
,for, Item ID-
- #144476
- Teleflex LLC #112082060
-
,for, Item ID-
- #278368
- Medtronic MITG #86448
-
,for, Item ID-
- #134105
- Teleflex LLC #112082080
-
,for, Item ID-
- #825931
- Medtronic MITG #76265
-
,for, Item ID-
- #349779
- Teleflex LLC #504570
-
,for, Item ID-
- #825933
- Medtronic MITG #76275
-
,for, Item ID-
- #869010
- Flexicare #038-976-065U
-
,for, Item ID-
- #825942
- Medtronic MITG #96365
-
,for, Item ID-
- #278373
- Medtronic MITG #86453
-
,for, Item ID-
- #825930
- Medtronic MITG #76260
-
,for, Item ID-
- #242564
- Teleflex LLC #5-10114