-
,for, Item ID-
- #607407
- Scotch® #MMM137
Double-Sided Permanent Tape in Handheld Dispenser, 1" Core, 0.5" x 37.5 ft, Clear
TAPE,DBL STICK,1/2X450 1/2" X 450"
Features
- The easy way to put together sales presentations and reports; great for science projects, classroom presentations and art projects.
- Great for science projects, classroom presentations and art projects.
- Photo-safe for scrapbooking, photo mounting and other craft projects.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 607407 |
|---|---|
| Manufacturer # | MMM137 |
| Manufacturer | Scotch® |
| Country of Origin | Unknown |
| Color Family | Clear |
| Color(s) | Clear |
| Core Size | 1" |
| Dispenser Included | Yes |
| Finish | Gloss |
| Global Product Type | Double-Sided Tape |
| Grade | Light-Duty |
| Length | 37.5 ft |
| Package Includes | (1) Handheld Roll-On Dispenser |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Size | 0.5" x 37.5 ft |
| Thickness | 3.5 mil |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 31201505 |
| Width | 0.5" |
Features
- The easy way to put together sales presentations and reports; great for science projects, classroom presentations and art projects.
- Great for science projects, classroom presentations and art projects.
- Photo-safe for scrapbooking, photo mounting and other craft projects.
- Coated with permanent adhesive on both sides.
- A no-mess alternative to glue for light-duty attaching and mounting tasks.
- Comes in handy dispenser for quick and easy, portable use.
- Long-aging, won't dry out or yellow.
- Liner-free.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #491610
- Shamrock Scientific #SMT-38-13
-
,for, Item ID-
- #491612
- Shamrock Scientific #SMT-38-2
-
,for, Item ID-
- #636074
- Shamrock Scientific #SMT-38-6
-
,for, Item ID-
- #491613
- Shamrock Scientific #SMT-38-25
-
,for, Item ID-
- #519708
- Shamrock Scientific #SMT-38-26
-
,for, Item ID-
- #563342
- Shamrock Scientific #SMT-38-1
-
,for, Item ID-
- #491611
- Shamrock Scientific #SMT-38-14
-
,for, Item ID-
- #491614
- Shamrock Scientific #SMT-38-3
-
,for, Item ID-
- #540900
- PDC Healthcare #500P-LAN
-
,for, Item ID-
- #477757
- Shamrock Scientific #SA-3216
-
,for, Item ID-
- #762674
- PDC Healthcare #ANS-117D5
-
,for, Item ID-
- #1123292
- PDC Healthcare #NPT1701
-
,for, Item ID-
- #945831
- PDC Healthcare #DSP-HC10
-
,for, Item ID-
- #491609
- Shamrock Scientific #SMT-38-8
-
,for, Item ID-
- #184638
- PDC Healthcare #AN-46
-
,for, Item ID-
- #646700
- Shamrock Scientific #ST-10-6