-
,for, Item ID-
- #530534
- Surgical Specialties #AA-2492
Nonabsorbable Suture with Needle Sharpoint® Nylon BRM5 Bi-Curve M.E.T. Point Needle Size 10-0 Monofilament
SUTURE, NYLON BLK MONO BR 10-0M-5" NDL (12/BX)
Features
- 70 Microns
- 70 Microns
- Curvature 95/107
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 530534 |
|---|---|
| Manufacturer # | AA-2492 |
| Brand | Sharpoint® |
| Manufacturer | Surgical Specialties |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | BRM5 |
| Needle 2 Code | BRM5 |
| Needle Length | 5 mm |
| Needle Length Range | 0 to 5 mm |
| Needle Shape | Bi-Curve |
| Needle Type | M.E.T. Point Needle |
| Number of Needles | Double-Armed |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 1 Inch Suture |
| Suture Length Range | 0 to 10 in |
| Suture Material | Nylon |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 10-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- 70 Microns
- 70 Microns
- Curvature 95/107
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034506
- McKesson Brand #S661GX
-
,for, Item ID-
- #1034501
- McKesson Brand #S1666G
-
,for, Item ID-
- #1034500
- McKesson Brand #S1665GX
-
,for, Item ID-
- #260433
- Surgical Specialties #931B
-
,for, Item ID-
- #360677
- Covidien #SN-662G
-
,for, Item ID-
- #260430
- Surgical Specialties #913B
-
,for, Item ID-
- #465232
- Covidien #SN-5698G
-
,for, Item ID-
- #364561
- Surgical Specialties #928B
-
,for, Item ID-
- #474484
- Covidien #SN-5699G
-
,for, Item ID-
- #93503
- J & J Healthcare Systems #1865G
-
,for, Item ID-
- #283397
- Surgical Specialties #925B
-
,for, Item ID-
- #495526
- Covidien #SN-5669G
-
,for, Item ID-
- #260431
- Surgical Specialties #918B
-
,for, Item ID-
- #466180
- Covidien #SN-5696G
-
,for, Item ID-
- #680418
- Covidien #SN-771G
-
,for, Item ID-
- #359551
- Covidien #SN-661G