-
,for, Item ID-
- #481400
- Roche Diagnostics #3617556001
Urine Analyzer Urisys 1100® CLIA Waived
ANALYZER, URINE URISYS 1100 D/S
Features
- The CLIA-waived Urisys 1100 urine analyzer performs an automated read-out of Roche's ten-parameter Chemstrip 10 MD with results in as fast as 35 seconds and a throughput of 45 urine samples per hour
- Trusted Performance: Additional safety features include QC management (with automated QC lock-out when necessary), user management, strip lot management and calibration management
- Improved Usability: The redesigned Urisys 1100 launched in 2024 features a 4.3 Inch color touchscreen, an internal memory of 1,000 patient results and the ability to update software remotely via USB WiFi stick (sold separately; not a Roche product) or LAN connection
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 481400 |
|---|---|
| Manufacturer # | 3617556001 |
| Brand | Urisys 1100® |
| Manufacturer | Roche Diagnostics |
| Country of Origin | Unknown |
| Analyzer Type | Benchtop |
| Application | Urine Analyzer |
| Automation Type | Automated |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| CLIA Classification | CLIA Waived |
| CLIA Classified | CLIA Waived |
| Contents 1 | Urisys 1100 Analyzer with Thermal Printer |
| Dimensions | 95 X 150 X 290 mm |
| For Use With | For Chemstrip Reagent Test Strips |
| Power Source | 100 to 240VAC, 50/60Hz |
| Purchase Program Type | Standard Purchase Agreement |
| Readout Type | 4.3 Inch Color Touchscreen, LCD Display |
| Sample Type | Urine Sample |
| Test Name | Extensive Test Menu |
| Throughput | 45 Urine Samples / Hour |
| Time to Results | 35 to 70 Second Results |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 41115827 |
| User Interface | 4.3 Inch Color Touchscreen |
| Weight | 0.8 kg |
Features
- The CLIA-waived Urisys 1100 urine analyzer performs an automated read-out of Roche's ten-parameter Chemstrip 10 MD with results in as fast as 35 seconds and a throughput of 45 urine samples per hour
- Trusted Performance: Additional safety features include QC management (with automated QC lock-out when necessary), user management, strip lot management and calibration management
- Improved Usability: The redesigned Urisys 1100 launched in 2024 features a 4.3 Inch color touchscreen, an internal memory of 1,000 patient results and the ability to update software remotely via USB WiFi stick (sold separately; not a Roche product) or LAN connection
- Ready to Connect: Transfer patient results to your preferred data management system via USB WiFi stick or LAN connection
- Ready to Connect: Transfer patient results to your preferred data management system via USB WiFi stick or LAN connection
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1065905
- McKesson Brand #121-10SGPROMO5
-
,for, Item ID-
- #1065909
- McKesson Brand #121-120
-
,for, Item ID-
- #1128608
- Hemocue #HB1PROMO
-
,for, Item ID-
- #723710
- Siemens #10379675
-
,for, Item ID-
- #1047495
- Hemocue #G1PROMO
-
,for, Item ID-
- #1277819
- Abbott Rapid Dx North America LLC #NAT024RRAP
-
,for, Item ID-
- #1056629
- Siemens #STARTUA
-
,for, Item ID-
- #633993
- Roche Diagnostics #11379194160
-
,for, Item ID-
- #1207787
- Siemens #4DCAPLACE3
-
,for, Item ID-
- #478707
- Hemocue #121721
-
,for, Item ID-
- #880753
- Magellan Diagnostics #777753
-
,for, Item ID-
- #983836
- LifeSign #1000
-
,for, Item ID-
- #1151086
- Acon Laboratories #U031-021
-
,for, Item ID-
- #1139091
- Abbott Rapid Dx North America LLC #1116985
-
,for, Item ID-
- #527827
- Siemens #10337415
-
,for, Item ID-
- #1207785
- Siemens #4STARTA1C3