-
,for, Item ID-
- #235225
- J & J Healthcare Systems #V966G
Absorbable Suture with Needle Vicryl™ Polyglactin 910 CSB-6 Compound Curve Ophthalmic Spatula Needle Size 10-0 Monofilament
SUTURE, VICRYL VIO MONO 10-0 4" CS-B-6 (12/BX)
Features
- Spatula Needle
- Ease of knot tying and knot security on the first throw
- Frequent uses general tissue/muscle approximation, ligatures, reproductive tract, ophthalmic, orthopedic (2nd choice)
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 235225 |
|---|---|
| Manufacturer # | V966G |
| Brand | Vicryl™ |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Needle 1 Code | CSB-6 |
| Needle Length | 5 mm |
| Needle Length Range | 0 to 5 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | Compound Curve |
| Needle Type | Ophthalmic Spatula Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Violet |
| Suture Length | 4 Inch Suture |
| Suture Length Range | 0 to 10 in |
| Suture Material | Polyglactin 910 |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 10-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Spatula Needle
- Ease of knot tying and knot security on the first throw
- Frequent uses general tissue/muscle approximation, ligatures, reproductive tract, ophthalmic, orthopedic (2nd choice)
- Loss of 50% tensile strength after 3 weeks
- Complete mass absorption in 56 to 76 days
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #217156
- J & J Healthcare Systems #Y496G
-
,for, Item ID-
- #227219
- J & J Healthcare Systems #Y497G
-
,for, Item ID-
- #217157
- J & J Healthcare Systems #Y493G
-
,for, Item ID-
- #217678
- J & J Healthcare Systems #Y494G
-
,for, Item ID-
- #1185833
- J & J Healthcare Systems #Y495G
-
,for, Item ID-
- #217663
- J & J Healthcare Systems #Y416H
-
,for, Item ID-
- #278268
- J & J Healthcare Systems #VR493
-
,for, Item ID-
- #324472
- J & J Healthcare Systems #Y464G
-
,for, Item ID-
- #332441
- J & J Healthcare Systems #Y463G
-
,for, Item ID-
- #221702
- J & J Healthcare Systems #Y945H
-
,for, Item ID-
- #217682
- J & J Healthcare Systems #Y936H
-
,for, Item ID-
- #217677
- J & J Healthcare Systems #Y417H
-
,for, Item ID-
- #91541
- J & J Healthcare Systems #J546G
-
,for, Item ID-
- #107059
- J & J Healthcare Systems #J548G
-
,for, Item ID-
- #304328
- J & J Healthcare Systems #Y492G
-
,for, Item ID-
- #331982
- J & J Healthcare Systems #Y513G