-
,for, Item ID-
- #146252
- Teleflex LLC #112082055
Cuffed Endotracheal Tube Safety Clear™ 280 mm Length Curved 5.5 mm ID Pediatric Murphy Eye
TUBE, MURPHY ENDOTRACH CUFF 5.5MM (10/BX) TELFLX
Features
- Black positioning ring
- X-ray opaque line
- Graduated
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 146252 |
|---|---|
| Manufacturer # | 112082055 |
| Brand | Safety Clear™ |
| Manufacturer | Teleflex LLC |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Cuffed Endotracheal Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Color | Clear |
| Inner Diameter | 5.5 mm ID |
| Length | 280 mm Length |
| Length Range | 201 to 300 mm |
| Material | Plastic |
| Outside Diameter | 7.3 mm OD |
| Shape | Curved |
| Sterility | Sterile |
| Target Area | Oral / Nasal |
| Tip Type | Murphy Eye |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271903 |
| User | Pediatric |
WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.p65Warnings.ca.gov.
Features
- Black positioning ring
- X-ray opaque line
- Graduated
- High Volume, Low Pressure Cuff
- WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #278370
- Medtronic MITG #86450
-
,for, Item ID-
- #278371
- Medtronic MITG #86451
-
,for, Item ID-
- #144243
- Teleflex LLC #112082065
-
,for, Item ID-
- #278372
- Medtronic MITG #86452
-
,for, Item ID-
- #130596
- Teleflex LLC #112082070
-
,for, Item ID-
- #144244
- Teleflex LLC #112082075
-
,for, Item ID-
- #134105
- Teleflex LLC #112082080
-
,for, Item ID-
- #144476
- Teleflex LLC #112082060
-
,for, Item ID-
- #241112
- Medtronic MITG #86446
-
,for, Item ID-
- #241113
- Medtronic MITG #86447
-
,for, Item ID-
- #825932
- Medtronic MITG #76270
-
,for, Item ID-
- #241110
- Medtronic MITG #86444
-
,for, Item ID-
- #241111
- Medtronic MITG #86445
-
,for, Item ID-
- #825933
- Medtronic MITG #76275
-
,for, Item ID-
- #349779
- Teleflex LLC #504570
-
,for, Item ID-
- #825931
- Medtronic MITG #76265