-
,for, Item ID-
- #142091
- Teleflex Medical #X-4323
Nonabsorbable Suture Tape with Needle Deknatel Cottony II® Polyester HC-5 1/2 Circle Taper Point Needle Size 1 mm Braided
SUTURE, DACRON WHT 1MM 20" HC-5 (12/BX)
No Image
Features
- Cottony II suture exhibits easy handling and secure knot tying
- A mechanical softening process makes this suture feel as soft and smooth as cotton
- The suture has a tight, uniform braid that provides kink-free suture delivery and resistance to breaking
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 142091 |
|---|---|
| Manufacturer # | X-4323 |
| Brand | Deknatel Cottony II® |
| Manufacturer | Teleflex Medical |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture Tape with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | HC-5 |
| Needle 2 Code | HC-5 |
| Needle Length | 26 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Alloy Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | Double-Armed |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | White |
| Suture Length | 20 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Polyester |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 1 mm |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.p65Warnings.ca.gov.
Features
- Cottony II suture exhibits easy handling and secure knot tying
- A mechanical softening process makes this suture feel as soft and smooth as cotton
- The suture has a tight, uniform braid that provides kink-free suture delivery and resistance to breaking
- Cottony II suture is indicated for use in general soft tissue approximation and/or ligation, including use in cardiovascular, ophthalmic, orthopedic and neurological procedures
- This product is required to be reported under California Proposition 65
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034538
- McKesson Brand #SX556H
-
,for, Item ID-
- #1026343
- J & J Healthcare Systems #X424H
-
,for, Item ID-
- #3424
- J & J Healthcare Systems #X425H
-
,for, Item ID-
- #219784
- Covidien #GS-833
-
,for, Item ID-
- #124051
- J & J Healthcare Systems #X412H
-
,for, Item ID-
- #3524
- J & J Healthcare Systems #MX69G
-
,for, Item ID-
- #680418
- Covidien #SN-771G
-
,for, Item ID-
- #219748
- Covidien #GL-322
-
,for, Item ID-
- #680417
- Covidien #SN-770G
-
,for, Item ID-
- #219530
- Covidien #CL-953
-
,for, Item ID-
- #680419
- Covidien #SN-772G
-
,for, Item ID-
- #219749
- Covidien #GL-323
-
,for, Item ID-
- #278844
- J & J Healthcare Systems #VR214
-
,for, Item ID-
- #2813
- J & J Healthcare Systems #R833H
-
,for, Item ID-
- #146059
- J & J Healthcare Systems #L880G
-
,for, Item ID-
- #2810
- J & J Healthcare Systems #R832H