-
,for, Item ID-
- #1273593
- Safco® #SAF9922TN
Large Capacity Plastic Step-On Receptacle, 17 gal, Plastic, Tan
TRASH CAN, STEP-ON PLASTIC 17GAL TAN
Features
- Large capacity for high traffic areas.
- Step-on feature allows easy access to waste area, while lid helps to conceal contents.
- Plastic for durability.
- More …
Color Family
Beige BlackColor(s)
Black TanHeight
26.25" 32.25"Interior Volume Capacity
17 gal 23 galOpening Size
16" x 15.5" 19.5" x 16"Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1273593 |
|---|---|
| Manufacturer # | SAF9922TN |
| Manufacturer | Safco® |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Indoor All-Purpose Waste Disposal |
| Color Family | Beige |
| Color(s) | Tan |
| Depth | 16.25" |
| Global Product Type | Indoor All-Purpose Waste Bins |
| Height | 26.25" |
| Interior Volume Capacity | 17 gal |
| Lid Type | Foot-Lever Clamshell |
| Material(s) | Plastic |
| Opening Size | 16" x 15.5" |
| Opening Type | Top Door |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Shape | Rectangular Prism |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 47121702 |
| Waste Receptacle Type | Indoor All-Purpose Waste Bin |
| Width | 19.75" |
Features
- Large capacity for high traffic areas.
- Step-on feature allows easy access to waste area, while lid helps to conceal contents.
- Plastic for durability.
- Ideal for commercial and industrial environments
- The top on the Safco® Large Capacity Plastic Step-On Receptacle is very quiet.
- Users can easily dispose of trash effortlessly without touching the lid.
- This trash can withstands daily wear and tear, making it a long-lasting and reliable solution for any workspace or public area.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1223682
- McKesson Brand #16-35267
-
,for, Item ID-
- #1223709
- McKesson Brand #16-25270
-
,for, Item ID-
- #1223702
- McKesson Brand #16-25267
-
,for, Item ID-
- #1223704
- McKesson Brand #16-25268
-
,for, Item ID-
- #1223711
- McKesson Brand #16-25271
-
,for, Item ID-
- #1223698
- McKesson Brand #16-25266
-
,for, Item ID-
- #1223706
- McKesson Brand #16-25269
-
,for, Item ID-
- #874051
- Essendant Co/United Stationers #BWK14QTWBBLA
-
,for, Item ID-
- #1077819
- Essendant Co/United Stationers #RCP295700BK
-
,for, Item ID-
- #190166
- Medegen Medical Products LLC #00063
-
,for, Item ID-
- #161707
- B. Braun #N2150
-
,for, Item ID-
- #1041189
- Midway Importing Inc #4041111
-
,for, Item ID-
- #1165715
- Essendant Co/United Stationers #RCP614600BG
-
,for, Item ID-
- #1216717
- Sunset Healthcare #RES3015G
-
,for, Item ID-
- #672188
- RJ Schinner Co #100
-
,for, Item ID-
- #770456
- Clinton Industries #TR-13R