-
,for, Item ID-
- #1181920
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/817/080
Cuffed Tracheostomy Tube BLUselect™ Size 8.0 Adult
TUBE, TRACH BLUSELECT CUFFED FENSTD W/WEDGE & DECAN CAP 8.0
Features
- Tracheostomy tube size 8.0 mm
- Cuffed fenestrated tracheostomy tube with disconnection wedge
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1181920 |
|---|---|
| Manufacturer # | 101/817/080 |
| Brand | BLUselect™ |
| Manufacturer | ICU Medical FKA Smiths Medical |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Cuffed Tracheostomy Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Legacy Size | Size 8.0 |
| Length | 75.5 mm Length |
| Length Range | 61 to 80 mm |
| Material | Silicone |
| Outside Diameter | 1.9 mm OD |
| Sterility | Sterile |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
Features
- Tracheostomy tube size 8.0 mm
- Cuffed fenestrated tracheostomy tube with disconnection wedge
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1281436
- Medtronic MITG #6CN75A
-
,for, Item ID-
- #1281434
- Medtronic MITG #4CN65A
-
,for, Item ID-
- #1281438
- Medtronic MITG #8CN85A
-
,for, Item ID-
- #450020
- ICU Medical FKA Smiths Medical #670160
-
,for, Item ID-
- #539853
- Medtronic MITG #60XLTCD
-
,for, Item ID-
- #539854
- Medtronic MITG #60XLTCP
-
,for, Item ID-
- #468379
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60A160
-
,for, Item ID-
- #450021
- ICU Medical FKA Smiths Medical #670170
-
,for, Item ID-
- #1281435
- Medtronic MITG #5CN70A
-
,for, Item ID-
- #853089
- Medtronic MITG #5.5PEF
-
,for, Item ID-
- #1153515
- Medtronic MITG #6CN75R
-
,for, Item ID-
- #1281437
- Medtronic MITG #7CN80A
-
,for, Item ID-
- #468378
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60A150
-
,for, Item ID-
- #539852
- Medtronic MITG #50XLTUP
-
,for, Item ID-
- #1181914
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/815/070
-
,for, Item ID-
- #1181904
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/816/060