-
,for, Item ID-
- #1169310
- Quartet® #QRT2364L
Enclosed Indoor Fabric Bulletin Board with Two Hinged Doors, 48" x 36", Gray Surface, Graphite Gray Aluminum Frame
BOARD,CVRD,2DR48X36,GPHGY
Features
- Durable fabric, enclosed bulletin board backed by high-density fiberboard secures documents tight.
- Locking shatterproof acrylic doors protect postings and make updating easy.
- Perfect for high-traffic areas, such as employee lounges.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1169310 |
|---|---|
| Manufacturer # | QRT2364L |
| Manufacturer | Quartet® |
| Country of Origin | Unknown |
| Board Depth | 4" |
| Board Height | 36" |
| Board Surface Type(s) | Bulletin |
| Board Width | 48" |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Flipchart Mounting System | No |
| Frame Color/Finish | Graphite Gray |
| Frame Material | Aluminum |
| Global Product Type | Bulletin Boards - Wall-Mount |
| Magnetic Board Surface | No |
| Mounting Details | Keyhole Wall-Mount System (Included) |
| Package Includes | (1) Key per Lock |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Preformatted Board Surface | No |
| Special Features | Two Doors |
| Supports Custom Surface Formatting | No |
| Surface Color | Gray |
| Surface Material | Fabric |
| Surface Use Rating | Moderate Use |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 44111907 |
Features
- Durable fabric, enclosed bulletin board backed by high-density fiberboard secures documents tight.
- Locking shatterproof acrylic doors protect postings and make updating easy.
- Perfect for high-traffic areas, such as employee lounges.
- Self-healing surface will not fade or crumble, and the high-density backing holds push pins tightly in place.
- Easily mount board to wall with the security lock system.
- Stylish aluminum cabinet has rounded corners and full-length hinges, and the contemporary finished frame draws all eyes to your signage.
- Includes key lock.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #650354
- Standard Textile #12941400
-
,for, Item ID-
- #282229
- Pedigo Products #SG-92-SS
-
,for, Item ID-
- #646889
- DJO #4018
-
,for, Item ID-
- #1009537
- Midmark #M21A.216.KCN
-
,for, Item ID-
- #1241323
- Harloff #MPA3030K06
-
,for, Item ID-
- #840189
- Tidi Products #6027
-
,for, Item ID-
- #957359
- Market Lab Inc #15018
-
,for, Item ID-
- #579593
- RJ Schinner Co #FG452088BLA
-
,for, Item ID-
- #1174690
- Market Lab Inc #5460
-
,for, Item ID-
- #795827
- IPU #CNAC31
-
,for, Item ID-
- #849872
- Intermetro Industries #N536BC
-
,for, Item ID-
- #534011
- Intermetro Industries #SWR556DC