-
,for, Item ID-
- #1169138
- Bostitch® #BOSMPS1BLK
Metal Manual Pencil Sharpener, Manually-Powered, 5.44" x 2.69" x 4.33", Black
SHARPENER,MNUAL,PENCIL,BK
Features
- Eight-hole dial accommodates a variety of pencil sizes.
- Dual cutter technology for 6x longer life; replaceable cutters.
- Comes with clamps and screw to mount vertically or horizontally.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1169138 |
|---|---|
| Manufacturer # | BOSMPS1BLK |
| Manufacturer | Bostitch® |
| Country of Origin | Unknown |
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black |
| Cutter Material(s) | Steel |
| Depth | 2.69" |
| For Use With | Bostitch® MPS1-K Replacement Cutter Cartridges |
| Global Product Type | Table/Wall-Mounted Pencil & Crayon Sharpeners |
| Height | 4.33" |
| Intended-Use Environment | School |
| Number of Pencil Size Settings | 8 |
| Overall Performance Rating | Medium-Duty |
| Package Includes | (1) Set of Mounting Screws |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Type | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Quietness Rating | Standard |
| Sharpener Type | Manual |
| Shavings Receptacle | Yes |
| Shavings Receptacle Size | Large |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 44121619 |
| Width | 5.44" |
Features
- Eight-hole dial accommodates a variety of pencil sizes.
- Dual cutter technology for 6x longer life; replaceable cutters.
- Comes with clamps and screw to mount vertically or horizontally.
- Tip Saver Technology™ prevents over sharpening.
- Easy to empty, high-capacity shavings tray.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1038453
- McKesson Brand #63-4256
-
,for, Item ID-
- #443029
- BD #305615
-
,for, Item ID-
- #841909
- Health Care Logistics #5227
-
,for, Item ID-
- #603577
- EXPOᆴ #SAN81505
-
,for, Item ID-
- #1021261
- Wallace Paper Products #BAGGW4500
-
,for, Item ID-
- #1025731
- Wallace Paper Products #BAGGW2500
-
,for, Item ID-
- #896263
- Health Care Logistics #18631
-
,for, Item ID-
- #194651
- Pedigo Products #SG-80-SS
-
,for, Item ID-
- #1007800
- United Ad Label #ULLR138
-
,for, Item ID-
- #282229
- Pedigo Products #SG-92-SS
-
,for, Item ID-
- #1148190
- Healthmark Industries #AV52482-250
-
,for, Item ID-
- #1025520
- Wallace Paper Products #BAGGW6500
-
,for, Item ID-
- #1113018
- Health Care Logistics #2117
-
,for, Item ID-
- #1036361
- Market Lab Inc #8029
-
,for, Item ID-
- #954769
- Health Care Logistics #2121
-
,for, Item ID-
- #742695
- Health Care Logistics #2914