-
,for, Item ID-
- #1024006
- 3M™ #MMM55655W
Easy Trap Duster Sweep and Dust Sheets, 5" x 125 ft, White, 250 Sheet/Roll, 2 Rolls/Carton
DUSTER,EZTRAP,W/500SH,WE
Features
- Traps up to 8X more dirt, dust and sand that conventional flat fringed cotton dust mops or a competitive sweeping dust cloth brand.
- Has the power to trap more hair than traditional dust mops and a competitive sweeping dust cloth brand.
- No special tool required. Use on existing floor tool or high duster.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1024006 |
|---|---|
| Manufacturer # | MMM55655W |
| Manufacturer | 3M™ |
| Country of Origin | Unknown |
| Global Product Type | Dust Cloths |
| Green Information | Contains a minimum of 60% recycled content. |
| Length | 125 ft |
| Special Features | 125-Foot Roll—Has perforations every six inches. 8" x 6" sheets. |
| UNSPSC | 47121801 |
| Width | 5" |
Features
- Traps up to 8X more dirt, dust and sand that conventional flat fringed cotton dust mops or a competitive sweeping dust cloth brand.
- Has the power to trap more hair than traditional dust mops and a competitive sweeping dust cloth brand.
- No special tool required. Use on existing floor tool or high duster.
- Glides through and traps hair even on wet surfaces.
- Convenient disposable sheets, no laundering required.
- Ideal for picking up glitter and other small particles.
- After one side is used, flip it over and use the other side.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #455879
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #89460
-
,for, Item ID-
- #545515
- Kimberly Clark #50606
-
,for, Item ID-
- #733590
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #26610
-
,for, Item ID-
- #880439
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #89440
-
,for, Item ID-
- #1026595
- Kimberly Clark #02001
-
,for, Item ID-
- #366679
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #26301
-
,for, Item ID-
- #689686
- RJ Schinner Co #290089
-
,for, Item ID-
- #958703
- Kimberly Clark #25700
-
,for, Item ID-
- #449749
- Kimberly Clark #01040
-
,for, Item ID-
- #449750
- Kimberly Clark #01080
-
,for, Item ID-
- #1226956
- Essendant Co/United Stationers #PGC05814
-
,for, Item ID-
- #366370
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #26601
-
,for, Item ID-
- #1116856
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #89720
-
,for, Item ID-
- #906875
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #26480
-
,for, Item ID-
- #887635
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #26470
-
,for, Item ID-
- #1272454
- Medd Max LLC #MMRHTK002