-
,for, Item ID-
- #1010604
- Providers like you icon 332
- Thermco Products Inc #BERFRIDGETAG2L
Refrigerator Vaccine Data Logger with Alarm Fridge-tag® 2L Fahrenheit / Celsius -22° to +131°F (-30° to +55°C) Glycol Bottle Probe Battery Operated
DATA LOGGER, VACCINE W/VIAL & PROBE 2.0-8.0C
Features
- The Fridge-tag® 2L is a high-precision, electronic temperature monitor
- Data read-out without software via USB As soon as the Fridge-tag® 2L is connected via USB to a PC or Mac, it creates a PDF or an ASCII file
- NIST Traceable with 2 Year Certificate
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1010604 |
|---|---|
| Manufacturer # | BERFRIDGETAG2L |
| Brand | Fridge-tag® 2L |
| Manufacturer | Thermco Products Inc |
| Country of Origin | Malaysia |
| Accuracy | ± 0.5°C (-10° to +40°C), ± 0.8°C (-25° to -10°C) |
| Application | Refrigerator Vaccine Data Logger with Alarm |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Display Specifications | 27 X 95 mm |
| Display Type | LCD Display |
| For Use With | For Monitoring Vaccines in Refrigerators |
| Measuring Scale | Fahrenheit / Celsius |
| Power Source | Battery Operated |
| Probe Type | Glycol Bottle Probe |
| Response Time | Every Minute |
| Specifications | 14.5 X 75 X 128 mm, High / Low Alarm, USB Interface |
| Temperature Range | -22° to +131°F (-30° to +55°C) |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 41111979 |
Features
- The Fridge-tag® 2L is a high-precision, electronic temperature monitor
- Data read-out without software via USB As soon as the Fridge-tag® 2L is connected via USB to a PC or Mac, it creates a PDF or an ASCII file
- NIST Traceable with 2 Year Certificate
- Technician Daily Verification Log
- Removable Probe
- True Seal Flat Ribbon Probe Cable
- Bio-Safe Glycol / Water Probe Medium
- No Software Needed for Computer Interface
- 30 Day Status on Screen
- Press for 30-Days of Min/Max History
- High/Low Alarm
- 43,200 Temperature Observations Monthly
- Meets FDA 21 CFR Part 11 requirements
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1074438
- McKesson Brand #MCK821RFV
-
,for, Item ID-
- #1074443
- McKesson Brand #MCK80021P
-
,for, Item ID-
- #1074441
- McKesson Brand #MCK821RFV2
-
,for, Item ID-
- #1074439
- McKesson Brand #MCK8100MATB
-
,for, Item ID-
- #1175429
- McKesson Brand #MCK895WRFT
-
,for, Item ID-
- #1207261
- McKesson Brand #MCK8019UL
-
,for, Item ID-
- #1014796
- Thermco Products Inc #BERFREEZTAG2L
-
,for, Item ID-
- #1073561
- Thermco Products Inc #LTTRED3016R
-
,for, Item ID-
- #639044
- PANTek Technologies LLC #S66277
-
,for, Item ID-
- #1204472
- Control Solutions Inc #VFC400-VMK-10
-
,for, Item ID-
- #937369
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #94460-09
-
,for, Item ID-
- #907851
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #94460-07
-
,for, Item ID-
- #1018387
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #99460-00