-
,for, Item ID-
- #970761
- Thermco Products Inc #ACC821REFV
Digital Refrigerator / Freezer Thermometer with Alarm Fahrenheit / Celsius -58° to +158°F (-50° to +70°C) Bottle Probe Multiple Mounting Options Battery Operated
THERMOMETER, REFRIG DIG W/ALARM
Features
- 1 - 5ml Bottle Bio-Safe Glycol/Water, Certified 4°C
- Visual LED and audible beeping alarms
- Bio-safe glycol / water probe medium
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 970761 |
|---|---|
| Manufacturer # | ACC821REFV |
| Manufacturer | Thermco Products Inc |
| Country of Origin | Indonesia |
| Accuracy | ± 0.3°C |
| Application | Digital Refrigerator / Freezer Thermometer with Alarm |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Display Specifications | Triple Display |
| Display Type | LED Display |
| For Use With | For Refrigerators, Freezers and Incubators |
| Material | ABS Plastic Case |
| Measuring Scale | Fahrenheit / Celsius |
| Mounting Type | Multiple Mounting Options |
| Power Source | Battery Operated |
| Probe Type | Bottle Probe |
| Response Time | 10 Seconds |
| Specifications | 19 X 75 X 120 mm |
| Temperature Range | -58° to +158°F (-50° to +70°C) |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 41112220 |
Features
- 1 - 5ml Bottle Bio-Safe Glycol/Water, Certified 4°C
- Visual LED and audible beeping alarms
- Bio-safe glycol / water probe medium
- Improved resolution to 0.1°
- NIST traceable
- Individually serialized
- Low/High alarm limit setting; low battery indication
- Flip-out desk stand, wall mounting key hole, magnetic or hook and loop attachment
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1074438
- McKesson Brand #MCK821RFV
-
,for, Item ID-
- #1074443
- McKesson Brand #MCK80021P
-
,for, Item ID-
- #1074441
- McKesson Brand #MCK821RFV2
-
,for, Item ID-
- #1074439
- McKesson Brand #MCK8100MATB
-
,for, Item ID-
- #1175429
- McKesson Brand #MCK895WRFT
-
,for, Item ID-
- #822793
- PANTek Technologies LLC #13201966
-
,for, Item ID-
- #1073561
- Thermco Products Inc #LTTRED3016R
-
,for, Item ID-
- #639044
- PANTek Technologies LLC #S66277
-
,for, Item ID-
- #937369
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #94460-09
-
,for, Item ID-
- #694143
- Health Care Logistics #16087
-
,for, Item ID-
- #1018387
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #99460-00
-
,for, Item ID-
- #922982
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #94460-37