-
,for, Item ID-
- #931319
- Covidien #88861915-61
Nonabsorbable Suture with Needle Surgilon™ Nylon GS -11 1/2 Circle Reverse Cutting Needle Size 0 Braided
SUTURE 0 SURGILON C9/GS11 36/BX 30" BLK
No Image
Features
- SURGILON™ braided nylon sutures are nonabsorbable surgical sutures composed of the long-chain aliphatic polymers and Nylon 6.6
- The braided sutures are coated uniformly with silicone to enhance handling characteristics, ease of passage through tissue and reduction of capillarity
- Maximum flexibility with snug and flattened knots
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 931319 |
|---|---|
| Manufacturer # | 88861915-61 |
| Brand | Surgilon™ |
| Manufacturer | Covidien |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Needle 1 Code | GS -11 |
| Needle Length | 37 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Alloy Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 36-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 30 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Nylon |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- SURGILON™ braided nylon sutures are nonabsorbable surgical sutures composed of the long-chain aliphatic polymers and Nylon 6.6
- The braided sutures are coated uniformly with silicone to enhance handling characteristics, ease of passage through tissue and reduction of capillarity
- Maximum flexibility with snug and flattened knots
- Uniform diameter of the suture
- Excellent and consistent knotting strength
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034506
- McKesson Brand #S661GX
-
,for, Item ID-
- #1034500
- McKesson Brand #S1665GX
-
,for, Item ID-
- #260433
- Surgical Specialties #931B
-
,for, Item ID-
- #360677
- Covidien #SN-662G
-
,for, Item ID-
- #285197
- Surgical Specialties #944B
-
,for, Item ID-
- #260430
- Surgical Specialties #913B
-
,for, Item ID-
- #260432
- Surgical Specialties #922B
-
,for, Item ID-
- #364561
- Surgical Specialties #928B
-
,for, Item ID-
- #474484
- Covidien #SN-5699G
-
,for, Item ID-
- #283397
- Surgical Specialties #925B
-
,for, Item ID-
- #260431
- Surgical Specialties #918B
-
,for, Item ID-
- #466180
- Covidien #SN-5696G
-
,for, Item ID-
- #2988
- J & J Healthcare Systems #R647H
-
,for, Item ID-
- #359551
- Covidien #SN-661G
-
,for, Item ID-
- #680418
- Covidien #SN-771G
-
,for, Item ID-
- #425053
- Covidien #SN-764G