-
,for, Item ID-
- #1007748
- Myco Medical Supplies #ML333-M
Absorbable Suture with Needle Reli® Polydioxanone MC 3/8 Circle Reverse Cutting Needle Size 2-0 Monofilament
SUTURE, VIO GUT MONO 2-0 27" MCT-2 (12/BX)
Features
- Low-memory racetrack packaging with notched label for easy product identification, continuous inner lined barrier, twin needle parks and easy lift needle for improved suture handling
- All RELI® PRO sutures include needles made from 300 Series stainless steel for the perfect blend of strength and ductility
- RediPass™ needle coating facilitates smoother needle penetration and reduces tissue dragging
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1007748 |
|---|---|
| Manufacturer # | ML333-M |
| Brand | Reli® |
| Manufacturer | Myco Medical Supplies |
| Country of Origin | India |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | MC |
| Needle Length | 13 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Violet |
| Suture Length | 27 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Polydioxanone |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 2-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Low-memory racetrack packaging with notched label for easy product identification, continuous inner lined barrier, twin needle parks and easy lift needle for improved suture handling
- All RELI® PRO sutures include needles made from 300 Series stainless steel for the perfect blend of strength and ductility
- RediPass™ needle coating facilitates smoother needle penetration and reduces tissue dragging
- 100% in-line manufacturing inspection ensures a smooth and secure needle to suture attachment site
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034496
- McKesson Brand #S635GX
-
,for, Item ID-
- #1034497
- McKesson Brand #S636GX
-
,for, Item ID-
- #1034498
- McKesson Brand #S687G
-
,for, Item ID-
- #1034495
- McKesson Brand #S1654G
-
,for, Item ID-
- #1034499
- McKesson Brand #SG122H
-
,for, Item ID-
- #324472
- J & J Healthcare Systems #Y464G
-
,for, Item ID-
- #332441
- J & J Healthcare Systems #Y463G
-
,for, Item ID-
- #289397
- Surgical Specialties #560B
-
,for, Item ID-
- #331982
- J & J Healthcare Systems #Y513G
-
,for, Item ID-
- #2758
- J & J Healthcare Systems #796G
-
,for, Item ID-
- #289396
- Surgical Specialties #559B
-
,for, Item ID-
- #529122
- Surgical Specialties #558B
-
,for, Item ID-
- #374174
- Surgical Specialties #525B
-
,for, Item ID-
- #289404
- Surgical Specialties #554B
-
,for, Item ID-
- #289403
- Surgical Specialties #551B
-
,for, Item ID-
- #2706
- J & J Healthcare Systems #723G