-
,for, Item ID-
- #998776
- S Jackson Inc #2MLC-50
Nonabsorbable Suture with Needle Supramid® Nylon PS-5 1/2 Circle Reverse Cutting Needle Size 5-0 Monofilament
SUTURE, SUPRAMID 5-0 REVERSE 12" 1/2 CIR PS-5 (12/BX)
No Image
Features
- Reverse Cutting Needle
- The fine inner fibers are nylon 6.6 and the smooth outer shell is nylon 6
- This construction results in increased strength and the flexibility of a multi-filament while retaining the smooth characteristics of a monofilament
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 998776 |
|---|---|
| Manufacturer # | 2MLC-50 |
| Brand | Supramid® |
| Manufacturer | S Jackson Inc |
| Country of Origin | United States |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | Yes |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | PS-5 |
| Needle 2 Code | PS-5 |
| Needle Length | 13 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | Double-Armed |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | White |
| Suture Length | 12 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Nylon |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 5-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Reverse Cutting Needle
- The fine inner fibers are nylon 6.6 and the smooth outer shell is nylon 6
- This construction results in increased strength and the flexibility of a multi-filament while retaining the smooth characteristics of a monofilament
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034512
- McKesson Brand #S699GX
-
,for, Item ID-
- #1034505
- McKesson Brand #S1698GX
-
,for, Item ID-
- #2686
- J & J Healthcare Systems #698G
-
,for, Item ID-
- #2997
- J & J Healthcare Systems #1667G
-
,for, Item ID-
- #2995
- J & J Healthcare Systems #1666G
-
,for, Item ID-
- #260433
- Surgical Specialties #931B
-
,for, Item ID-
- #360677
- Covidien #SN-662G
-
,for, Item ID-
- #285197
- Surgical Specialties #944B
-
,for, Item ID-
- #989830
- J & J Healthcare Systems #1663G
-
,for, Item ID-
- #260430
- Surgical Specialties #913B
-
,for, Item ID-
- #260432
- Surgical Specialties #922B
-
,for, Item ID-
- #465232
- Covidien #SN-5698G
-
,for, Item ID-
- #364561
- Surgical Specialties #928B
-
,for, Item ID-
- #2999
- J & J Healthcare Systems #1668G
-
,for, Item ID-
- #2993
- J & J Healthcare Systems #1665G
-
,for, Item ID-
- #474484
- Covidien #SN-5699G