-
,for, Item ID-
- #967744
- Rubbermaid® Commercial #RCP1881750
One-Compartment Collapsible X-Cart, Synthetic Fabric, 9.96 cu ft Bin, 24.1" x 35.7" x 34", Black/Silver
CART,COLLAPSIBLE, 8 BU,BK
Features
- Sturdy, collapsible carts.
- Robust, stainless steel frame.
- Compact and collapsible.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 967744 |
|---|---|
| Manufacturer # | RCP1881750 |
| Manufacturer | Rubbermaid® Commercial |
| Country of Origin | Unknown |
| Bin Capacity (Volume) | 9.96 cu ft |
| Bin Color(s) | Black |
| Bin Quantity | 1 |
| Caster/Wheel Features | Quiet (Low-Noise) |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Caster/Wheel Size | 3" |
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black/Silver |
| Compact Storage Indicator | Yes |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Door Quantity | 0 |
| Global Product Type | Laundry/Liner Carts |
| Handle Quantity | 0 |
| Height (Max) | 34" |
| Lock | No |
| Material(s) | Powder-Coated Steel |
| Maximum Weight Capacity | 220 lb |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Number of Wheels | 4 |
| Overall Depth | 35.7" |
| Overall Material Type | Synthetic Fabric |
| Overall Width | 24.1" |
| Package Includes | (1) Eight-Bushel Capacity Bag |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Management Indicator | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | One Compartment—Features (1) eight-bushel capacity bag. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 24101504 |
| Wheel Type | Non-Locking Swivel |
Features
- Sturdy, collapsible carts.
- Robust, stainless steel frame.
- Compact and collapsible.
- Multi-stream options for easy sorting.
- Easy-to-clean detachable bag.
- Premium, quiet casters.
- Bumper guards.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #190660
- McKesson Brand #03-5121
-
,for, Item ID-
- #187944
- McKesson Brand #03-5100
-
,for, Item ID-
- #39312
- Lakeside Manufacturing #311
-
,for, Item ID-
- #496001
- Welch Allyn #08265-0000
-
,for, Item ID-
- #831624
- Health Care Logistics #13202C
-
,for, Item ID-
- #1005480
- Waterloo Industries #UTGKU-3699-YEL
-
,for, Item ID-
- #1241323
- Harloff #MPA3030K06
-
,for, Item ID-
- #579593
- RJ Schinner Co #FG452088BLA
-
,for, Item ID-
- #1194072
- Blickman #24224400KT
-
,for, Item ID-
- #795827
- IPU #CNAC31
-
,for, Item ID-
- #1105244
- R & B Wire Products #246072CB
-
,for, Item ID-
- #1060969
- Fisher Anatomical #12006916
-
,for, Item ID-
- #1121867
- Akro-Mils #30158SCLAR
-
,for, Item ID-
- #787565
- Lakeside Manufacturing #BV05
-
,for, Item ID-
- #772239
- RJ Schinner Co #FG617388BLA