-
,for, Item ID-
- #955863
- S Jackson Inc #2GS-1-30
Nonabsorbable Suture with Needle Supramid Extra® II Nylon GS -1 Ski Reverse Cutting Needle Size 3-0 Monofilament
SUTURE 3-0 SUPRAMID 24" 12/BX
No Image
Features
- Reverse Cutting Needle
- The fine inner fibers are nylon 6.6 and the smooth outer shell is nylon 6
- This construction results in increased strength and the flexibility of a multi-filament while retaining the smooth characteristics of a monofilament
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 955863 |
|---|---|
| Manufacturer # | 2GS-1-30 |
| Brand | Supramid Extra® II |
| Manufacturer | S Jackson Inc |
| Country of Origin | United States |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | Yes |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | GS -1 |
| Needle 2 Code | 2GS-1 |
| Needle Length | 48 mm |
| Needle Length Range | 40.1 to 60 mm |
| Needle Material | Alloy Needle |
| Needle Shape | Ski |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | Double-Armed |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Undyed |
| Suture Length | 24 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Nylon |
| Suture Material Range | Undyed Synthetic |
| Suture Size | Size 3-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Reverse Cutting Needle
- The fine inner fibers are nylon 6.6 and the smooth outer shell is nylon 6
- This construction results in increased strength and the flexibility of a multi-filament while retaining the smooth characteristics of a monofilament
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #260433
- Surgical Specialties #931B
-
,for, Item ID-
- #360677
- Covidien #SN-662G
-
,for, Item ID-
- #285197
- Surgical Specialties #944B
-
,for, Item ID-
- #260430
- Surgical Specialties #913B
-
,for, Item ID-
- #260432
- Surgical Specialties #922B
-
,for, Item ID-
- #465232
- Covidien #SN-5698G
-
,for, Item ID-
- #364561
- Surgical Specialties #928B
-
,for, Item ID-
- #474484
- Covidien #SN-5699G
-
,for, Item ID-
- #283397
- Surgical Specialties #925B
-
,for, Item ID-
- #495526
- Covidien #SN-5669G
-
,for, Item ID-
- #260431
- Surgical Specialties #918B
-
,for, Item ID-
- #466180
- Covidien #SN-5696G
-
,for, Item ID-
- #359551
- Covidien #SN-661G
-
,for, Item ID-
- #425053
- Covidien #SN-764G
-
,for, Item ID-
- #385896
- Covidien #SN-663G
-
,for, Item ID-
- #279905
- Surgical Specialties #1291B