-
,for, Item ID-
- #946890
- Surgical Specialties #AD-1666
Nonabsorbable Suture with Needle Sharpoint® Nylon DGL19 3/8 Circle Precision Reverse Cutting Needle Size 5-0 Monofilament
SUTURE 5-0 NYLON DGL19 12/BX 45CM BLK MONO
Features
- The monofilament Nylon is a polyamide suture with characteristic high tensile strength
- The monofilament Nylon is a polyamide suture with characteristic high tensile strength
- The uniform smooth surface permits easy passage through tissue
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 946890 |
|---|---|
| Manufacturer # | AD-1666 |
| Brand | Sharpoint® |
| Manufacturer | Surgical Specialties |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | DGL19 |
| Needle Length | 19 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Precision Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 8 Inch Suture |
| Suture Length Range | 0 to 10 in |
| Suture Material | Nylon |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 5-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- The monofilament Nylon is a polyamide suture with characteristic high tensile strength
- The monofilament Nylon is a polyamide suture with characteristic high tensile strength
- The uniform smooth surface permits easy passage through tissue
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #260433
- Surgical Specialties #931B
-
,for, Item ID-
- #360677
- Covidien #SN-662G
-
,for, Item ID-
- #285197
- Surgical Specialties #944B
-
,for, Item ID-
- #260430
- Surgical Specialties #913B
-
,for, Item ID-
- #260432
- Surgical Specialties #922B
-
,for, Item ID-
- #465232
- Covidien #SN-5698G
-
,for, Item ID-
- #364561
- Surgical Specialties #928B
-
,for, Item ID-
- #474484
- Covidien #SN-5699G
-
,for, Item ID-
- #283397
- Surgical Specialties #925B
-
,for, Item ID-
- #466180
- Covidien #SN-5696G
-
,for, Item ID-
- #495526
- Covidien #SN-5669G
-
,for, Item ID-
- #359551
- Covidien #SN-661G
-
,for, Item ID-
- #260431
- Surgical Specialties #918B
-
,for, Item ID-
- #385896
- Covidien #SN-663G
-
,for, Item ID-
- #425053
- Covidien #SN-764G
-
,for, Item ID-
- #2994
- J & J Healthcare Systems #1666H