-
,for, Item ID-
- #927422
- S Jackson Inc #HEA-40
Nonabsorbable Suture Loop with Needle Supramid Extra® II Nylon HEA 3/8 Circle Taper Point Needle Size 4-0 Braided
SUTURE, 4-0 SUPRAMID 3/8CIR (12/BX)
No Image
Features
- Taper Point Needle
- The fine inner fibers are nylon 6.6 and the smooth outer shell is nylon 6
- This construction results in increased strength and the flexibility of a multi-filament while retaining the smooth characteristics of a monofilament
- More …
Suture Size
Size 3-0 Size 4-0Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 927422 |
|---|---|
| Manufacturer # | HEA-40 |
| Brand | Supramid Extra® II |
| Manufacturer | S Jackson Inc |
| Country of Origin | United States |
| Application | Nonabsorbable Suture Loop with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | Yes |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | HEA |
| Needle Length | 17 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Alloy Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | White |
| Suture Length | 12 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Nylon |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 4-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Taper Point Needle
- The fine inner fibers are nylon 6.6 and the smooth outer shell is nylon 6
- This construction results in increased strength and the flexibility of a multi-filament while retaining the smooth characteristics of a monofilament
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034538
- McKesson Brand #SX556H
-
,for, Item ID-
- #3062
- J & J Healthcare Systems #1779G
-
,for, Item ID-
- #219784
- Covidien #GS-833
-
,for, Item ID-
- #3051
- J & J Healthcare Systems #1760G
-
,for, Item ID-
- #3704
- J & J Healthcare Systems #X832H
-
,for, Item ID-
- #2813
- J & J Healthcare Systems #R833H
-
,for, Item ID-
- #1206260
- Surgical Specialties #D833N
-
,for, Item ID-
- #1015473
- J & J Healthcare Systems #X833H
-
,for, Item ID-
- #2810
- J & J Healthcare Systems #R832H
-
,for, Item ID-
- #495354
- Covidien #SBS-1883G
-
,for, Item ID-
- #928123
- S Jackson Inc #HEA-30
-
,for, Item ID-
- #3098
- J & J Healthcare Systems #5424H
-
,for, Item ID-
- #7621
- Covidien #88861971-61
-
,for, Item ID-
- #148920
- Covidien #88863113-81
-
,for, Item ID-
- #202587
- J & J Healthcare Systems #X871H
-
,for, Item ID-
- #3589
- J & J Healthcare Systems #1761G