-
,for, Item ID-
- #921096
- Covidien #SV-834G
Absorbable Suture with Needle Velosorb™ Polyester PC-10 3/8 Circle Conventional Cutting Needle Size 5-0 Braided
SUTURE 5-0 VELOSORB PC-10 12/BX UD 18
No Image
Features
- Velosorb™ fast absorbable sutures are indicated for use in soft tissue approximation of the skin and mucosa, where only 7-10 days of wound support is required, but not for use in ligation, ophthalmic, cardiovascular or neurological procedures
- absorbable synthetic polyester comprised of glycolide and lactide
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 921096 |
|---|---|
| Manufacturer # | SV-834G |
| Brand | Velosorb™ |
| Manufacturer | Covidien |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Needle 1 Code | PC-10 |
| Needle Length | 13 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Alloy Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Conventional Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Undyed |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Polyester |
| Suture Material Range | Undyed Synthetic |
| Suture Size | Size 5-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Velosorb™ fast absorbable sutures are indicated for use in soft tissue approximation of the skin and mucosa, where only 7-10 days of wound support is required, but not for use in ligation, ophthalmic, cardiovascular or neurological procedures
- absorbable synthetic polyester comprised of glycolide and lactide
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #480971
- Covidien #SL-5627-G
-
,for, Item ID-
- #480910
- Covidien #SL-5687G
-
,for, Item ID-
- #561672
- Covidien #SL-691G
-
,for, Item ID-
- #388091
- Covidien #SL-822G
-
,for, Item ID-
- #363084
- Surgical Specialties #422B
-
,for, Item ID-
- #219748
- Covidien #GL-322
-
,for, Item ID-
- #219530
- Covidien #CL-953
-
,for, Item ID-
- #480180
- Covidien #SL-5687
-
,for, Item ID-
- #220097
- Covidien #SL-822
-
,for, Item ID-
- #495356
- Covidien #SL-5636-G
-
,for, Item ID-
- #278845
- J & J Healthcare Systems #VR416
-
,for, Item ID-
- #489808
- Covidien #SL1644G
-
,for, Item ID-
- #278844
- J & J Healthcare Systems #VR214
-
,for, Item ID-
- #219749
- Covidien #GL-323
-
,for, Item ID-
- #220093
- Covidien #SL-691
-
,for, Item ID-
- #506906
- Covidien #SL-5688-G