-
,for, Item ID-
- #906031
- Surgical Specialties #G503N
Absorbable Suture with Needle PolySyn™ Polyglycolic Acid P-2 1/2 Circle Precision Reverse Cutting Needle Size 5-0 Braided
SUTURE, POLYGLY ACID BRAIDED 5-0 18"/45CM (12/BX)
No Image
Features
- Reverse Cutting Needle
- Strength retention 50% at 2 weeks 20% at 3 weeks
- Complete mass absorption in 60 to 90 days
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 906031 |
|---|---|
| Manufacturer # | G503N |
| Brand | PolySyn™ |
| Manufacturer | Surgical Specialties |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Needle 1 Code | P-2 |
| Needle Length | 9 mm |
| Needle Length Range | 5.1 to 10 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Precision Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Undyed |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Polyglycolic Acid |
| Suture Material Range | Undyed Synthetic |
| Suture Size | Size 5-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Reverse Cutting Needle
- Strength retention 50% at 2 weeks 20% at 3 weeks
- Complete mass absorption in 60 to 90 days
- Proprietary coating reduces tissue drag
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034537
- McKesson Brand #SJ497GX
-
,for, Item ID-
- #1034535
- McKesson Brand #SJ494GX
-
,for, Item ID-
- #1034536
- McKesson Brand #SJ496GX
-
,for, Item ID-
- #1034534
- McKesson Brand #SJ493GX
-
,for, Item ID-
- #1034533
- McKesson Brand #SJ492GX
-
,for, Item ID-
- #1034530
- McKesson Brand #SJ422H
-
,for, Item ID-
- #1034531
- McKesson Brand #SJ423H
-
,for, Item ID-
- #1034528
- McKesson Brand #SJ417H
-
,for, Item ID-
- #1034529
- McKesson Brand #SJ421GX
-
,for, Item ID-
- #1034525
- McKesson Brand #SJ259H
-
,for, Item ID-
- #1034532
- McKesson Brand #SJ443H
-
,for, Item ID-
- #278268
- J & J Healthcare Systems #VR493
-
,for, Item ID-
- #511699
- Covidien #SL-5691G
-
,for, Item ID-
- #483330
- Covidien #SL-5628G
-
,for, Item ID-
- #480971
- Covidien #SL-5627-G
-
,for, Item ID-
- #480910
- Covidien #SL-5687G