-
,for, Item ID-
- #906017
- Surgical Specialties #D640N
Nonabsorbable Suture with Needle Surgical Specialties™ Silk P-3 3/8 Circle Precision Reverse Cutting Needle Size 5-0 Braided
SUTURE, SILK BLK BRAIDED 5-0 18"/45CM (12/BX)
Features
- Reverse Cutting Needle
- Modern braiding technique provides a uniform smooth surface and a greater tensile strength
- The precision manufacturing of our Surgical Specialties™ sutures ensures consistent needle strength and durability that holds up pass after pass
- More …
Suture Size
Size 4-0 Size 5-0Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 906017 |
|---|---|
| Manufacturer # | D640N |
| Brand | Surgical Specialties™ |
| Manufacturer | Surgical Specialties |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Needle 1 Code | P-3 |
| Needle Length | 13 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Precision Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Silk |
| Suture Material Range | Silk |
| Suture Size | Size 5-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Reverse Cutting Needle
- Modern braiding technique provides a uniform smooth surface and a greater tensile strength
- The precision manufacturing of our Surgical Specialties™ sutures ensures consistent needle strength and durability that holds up pass after pass
- Non-reflective finish makes the needle easier to distinguish under bright surgical lights
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034516
- McKesson Brand #S683GX
-
,for, Item ID-
- #1034515
- McKesson Brand #S622H
-
,for, Item ID-
- #2662
- J & J Healthcare Systems #685G
-
,for, Item ID-
- #476632
- J & J Healthcare Systems #640G
-
,for, Item ID-
- #2582
- J & J Healthcare Systems #641G
-
,for, Item ID-
- #2578
- J & J Healthcare Systems #639G
-
,for, Item ID-
- #354615
- Covidien #SS-684G
-
,for, Item ID-
- #2659
- J & J Healthcare Systems #684G
-
,for, Item ID-
- #2644
- J & J Healthcare Systems #678G
-
,for, Item ID-
- #2743
- J & J Healthcare Systems #780G
-
,for, Item ID-
- #2673
- J & J Healthcare Systems #R691G
-
,for, Item ID-
- #3451
- J & J Healthcare Systems #1639G
-
,for, Item ID-
- #2988
- J & J Healthcare Systems #R647H
-
,for, Item ID-
- #2653
- J & J Healthcare Systems #683G
-
,for, Item ID-
- #2809
- J & J Healthcare Systems #K832H
-
,for, Item ID-
- #2744
- J & J Healthcare Systems #783G