-
,for, Item ID-
- #896153
- PANTek Technologies LLC #13201461
Liquid-in-Glass Thermometer Enviro-Safe® Celsius -5° to +15°C Partial Immersion Free-standing Does Not Require Power
THERMOMETER REFRIG -5/+15C FRIO-TEMP ENVIRO-SAFE
Features
- Feature a PFA-fluoropolymer safety coating and Enviro-Safe EnviroKleen™ environmentally friendly fill
- Includes: Individual Thermometer Calibration Report stating corrections to one-tenth of the smallest division, unique report number and NIST standards used for the calibration
- These mercury free thermometers are individually calibrated and useful for verifying sample temperatures in freezers, refrigerators, incubators and blood banks
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 896153 |
|---|---|
| Manufacturer # | 13201461 |
| Brand | Enviro-Safe® |
| Manufacturer | PANTek Technologies LLC |
| Country of Origin | Unknown |
| Accuracy | ± 0.5°C |
| Application | Liquid-in-Glass Thermometer |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Display Type | Spot Reading |
| For Use With | For Refrigerators |
| Material | PFA-coated Glass |
| Measuring Scale | Celsius |
| Mounting Type | Free-standing |
| Power Source | Does Not Require Power |
| Probe Type | Partial Immersion |
| Specifications | 125 mm Length, Enviro-Safe® Liquid Fill |
| Temperature Range | -5° to +15°C |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 41112220 |
Features
- Feature a PFA-fluoropolymer safety coating and Enviro-Safe EnviroKleen™ environmentally friendly fill
- Includes: Individual Thermometer Calibration Report stating corrections to one-tenth of the smallest division, unique report number and NIST standards used for the calibration
- These mercury free thermometers are individually calibrated and useful for verifying sample temperatures in freezers, refrigerators, incubators and blood banks
- Useful for accurate temperature readings without sample contamination
- Filled bottle (included) mimics the sample
- Permanently fused markings and lead free glass
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1175429
- McKesson Brand #MCK895WRFT
-
,for, Item ID-
- #822793
- PANTek Technologies LLC #13201966
-
,for, Item ID-
- #516928
- Fisher Anatomical #S66279
-
,for, Item ID-
- #639044
- PANTek Technologies LLC #S66277
-
,for, Item ID-
- #694143
- Health Care Logistics #16087
-
,for, Item ID-
- #307786
- Streck Laboratories #240043
-
,for, Item ID-
- #982838
- PANTek Technologies LLC #30515
-
,for, Item ID-
- #1118228
- Thermco Products Inc #ACC400DIG
-
,for, Item ID-
- #365706
- Streck Laboratories #240046
-
,for, Item ID-
- #921932
- PANTek Technologies LLC #S01572
-
,for, Item ID-
- #947270
- Cardinal #T8401-1
-
,for, Item ID-
- #1080445
- Fisher Anatomical #13201774
-
,for, Item ID-
- #897976
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #94460-72
-
,for, Item ID-
- #902564
- Thermco Products Inc #ACCR0201S
-
,for, Item ID-
- #583766
- Health Care Logistics #16088