-
,for, Item ID-
- #892965
- Fisher Anatomical #13201653
Liquid-in-Glass Thermometer Fisherbrand™ Celsius -35° to +50°C Total Immersion Does Not Require Power
THERMOMETER, DURAC + TOTAL IMMERSION
Features
- Traceable to NIST, individually serialized
- Blue organic liquid fill against lead-free white back glass
- Includes multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 892965 |
|---|---|
| Manufacturer # | 13201653 |
| Brand | Fisherbrand™ |
| Manufacturer | Fisher Anatomical |
| Country of Origin | Unknown |
| Accuracy | ± 1.5°C |
| Application | Liquid-in-Glass Thermometer |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Display Type | Spot Reading |
| For Use With | For Chemical Laboratories, Universities, Scientific Institutions, Food and Beverage Processing and The Petrochemical Industry |
| Material | Glass |
| Measuring Scale | Celsius |
| Power Source | Does Not Require Power |
| Probe Type | Total Immersion |
| Specifications | 300 mm Length |
| Temperature Range | -35° to +50°C |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 41112239 |
Features
- Traceable to NIST, individually serialized
- Blue organic liquid fill against lead-free white back glass
- Includes multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability
- Tested and inspected by our USA quality team
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1175429
- McKesson Brand #MCK895WRFT
-
,for, Item ID-
- #822793
- PANTek Technologies LLC #13201966
-
,for, Item ID-
- #516928
- Fisher Anatomical #S66279
-
,for, Item ID-
- #307786
- Streck Laboratories #240043
-
,for, Item ID-
- #1118228
- Thermco Products Inc #ACC400DIG
-
,for, Item ID-
- #947270
- Cardinal #T8401-1
-
,for, Item ID-
- #1080445
- Fisher Anatomical #13201774
-
,for, Item ID-
- #902564
- Thermco Products Inc #ACCR0201S
-
,for, Item ID-
- #1037168
- Thermco Products Inc #ACC895AMB
-
,for, Item ID-
- #1052120
- Thermco Products Inc #ACCDTH03
-
,for, Item ID-
- #583766
- Health Care Logistics #16088
-
,for, Item ID-
- #937079
- Thermco Products Inc #ACCF0101S
-
,for, Item ID-
- #1118248
- Thermco Products Inc #30515
-
,for, Item ID-
- #995542
- Thermco Products Inc #ACCI0301S
-
,for, Item ID-
- #562802
- Fisher Anatomical #1464844
-
,for, Item ID-
- #1140543
- Hardy Diagnostics #I0301S