-
,for, Item ID-
- #883167
- Surgical Specialties #D0238N
Nonabsorbable Suture with Needle Surgical Specialties™ Silk DS24 3/8 Circle Reverse Cutting Needle Size 2-0 Braided
SUTURE, BLK BRAIDED 2-0 45CM DS24 (12/BX)
Features
- Reverse Cutting Needle
- Modern braiding technique provides a uniform smooth surface and a greater tensile strength
- The precision manufacturing of our Surgical Specialties™ sutures ensures consistent needle strength and durability that holds up pass after pass
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 883167 |
|---|---|
| Manufacturer # | D0238N |
| Brand | Surgical Specialties™ |
| Manufacturer | Surgical Specialties |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Needle 1 Code | DS24 |
| Needle Length | 24 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Silk |
| Suture Material Range | Silk |
| Suture Size | Size 2-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Reverse Cutting Needle
- Modern braiding technique provides a uniform smooth surface and a greater tensile strength
- The precision manufacturing of our Surgical Specialties™ sutures ensures consistent needle strength and durability that holds up pass after pass
- Non-reflective finish makes the needle easier to distinguish under bright surgical lights
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034516
- McKesson Brand #S683GX
-
,for, Item ID-
- #1034515
- McKesson Brand #S622H
-
,for, Item ID-
- #2662
- J & J Healthcare Systems #685G
-
,for, Item ID-
- #359555
- Covidien #SS-685G
-
,for, Item ID-
- #354615
- Covidien #SS-684G
-
,for, Item ID-
- #2659
- J & J Healthcare Systems #684G
-
,for, Item ID-
- #3062
- J & J Healthcare Systems #1779G
-
,for, Item ID-
- #2644
- J & J Healthcare Systems #678G
-
,for, Item ID-
- #2988
- J & J Healthcare Systems #R647H
-
,for, Item ID-
- #2653
- J & J Healthcare Systems #683G
-
,for, Item ID-
- #219784
- Covidien #GS-833
-
,for, Item ID-
- #2744
- J & J Healthcare Systems #783G
-
,for, Item ID-
- #191443
- J & J Healthcare Systems #C012D
-
,for, Item ID-
- #454184
- Surgical Specialties #784B
-
,for, Item ID-
- #2650
- J & J Healthcare Systems #682G
-
,for, Item ID-
- #2563
- J & J Healthcare Systems #R633H