-
,for, Item ID-
- #869758
- Surgical Specialties #VLM-2006
Absorbable Quill Barbed Suture with Needle Quill™ Monoderm™ Polyglycolic Acid / PCL SH 1/2 Circle Taper Point Needle Size 2-0 Barbed Monofilament
SUTURE, QUILL MONO 2-0 20CM 36MM TPR PNT 1/2 CIR (12/BX)
Features
- Taper Point Needle
- Absorbable Suture With Needle Quill Variable Loop Device
- Monoderm Polyglycolic Acid
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 869758 |
|---|---|
| Manufacturer # | VLM-2006 |
| Brand | Quill™ Monoderm™ |
| Manufacturer | Surgical Specialties |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Absorbable Quill Barbed Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | SH |
| Needle Length | 26 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Undyed |
| Suture Length | 8 Inch Suture |
| Suture Length Range | 0 to 10 in |
| Suture Material | Polyglycolic Acid / PCL |
| Suture Material Range | Undyed Synthetic |
| Suture Size | Size 2-0 |
| Suture Type | Barbed Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Taper Point Needle
- Absorbable Suture With Needle Quill Variable Loop Device
- Monoderm Polyglycolic Acid
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #869794
- Surgical Specialties #YA-2024Q
-
,for, Item ID-
- #869715
- Surgical Specialties #RA-1067Q
-
,for, Item ID-
- #869791
- Surgical Specialties #YA-2021Q
-
,for, Item ID-
- #869790
- Surgical Specialties #YA-2016Q
-
,for, Item ID-
- #883177
- Surgical Specialties #Y496N
-
,for, Item ID-
- #906040
- Surgical Specialties #Y494N
-
,for, Item ID-
- #1179592
- Surgical Specialties #RA-1065Q
-
,for, Item ID-
- #931223
- Surgical Specialties #RA-1028Q-0
-
,for, Item ID-
- #869798
- Surgical Specialties #YA-2034Q
-
,for, Item ID-
- #869793
- Surgical Specialties #YA-2023Q
-
,for, Item ID-
- #869787
- Surgical Specialties #YA-1024Q-0
-
,for, Item ID-
- #869772
- Surgical Specialties #YA-1001Q-0
-
,for, Item ID-
- #869720
- Surgical Specialties #RA-2065Q
-
,for, Item ID-
- #869706
- Surgical Specialties #RA-1050Q-0
-
,for, Item ID-
- #869730
- Surgical Specialties #RX-1062Q
-
,for, Item ID-
- #869731
- Surgical Specialties #RX-1066Q