-
,for, Item ID-
- #869672
- Surgical Specialties #JA-1005Q
Nonabsorbable Suture with Needle Quill™ Knotless Tissue-Closure Device Polypropylene CP-2 1/2 Circle Reverse Cutting Needle Size 1 Barbed Monofilament
SUTURE, QUILL POLY 1 14X14CM 26MM DIAMOND PNT 1/2 CIR (12/BX
Features
- Diamond Point Needle
- The helically arrayed barbs of the Quill™ device distribute tension across the entire length of the wound or tissue being approximated and eliminate the need for interrupted suture or tying knots
- The unique bidirectional barb design of the Quill™ device allows two surgeons to work on one closure at the same time, which may increase operating time efficiency
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 869672 |
|---|---|
| Manufacturer # | JA-1005Q |
| Brand | Quill™ Knotless Tissue-Closure Device |
| Manufacturer | Surgical Specialties |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | CP-2 |
| Needle Length | 26 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | Double-Armed |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Undyed |
| Suture Length | 5-1/2 Inch Suture |
| Suture Length Range | 0 to 10 in |
| Suture Material | Polypropylene |
| Suture Material Range | Undyed Synthetic |
| Suture Size | Size 1 |
| Suture Type | Barbed Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Diamond Point Needle
- The helically arrayed barbs of the Quill™ device distribute tension across the entire length of the wound or tissue being approximated and eliminate the need for interrupted suture or tying knots
- The unique bidirectional barb design of the Quill™ device allows two surgeons to work on one closure at the same time, which may increase operating time efficiency
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #3278
- J & J Healthcare Systems #8698G
-
,for, Item ID-
- #3275
- J & J Healthcare Systems #8695G
-
,for, Item ID-
- #3279
- J & J Healthcare Systems #8699G
-
,for, Item ID-
- #3264
- J & J Healthcare Systems #8682G
-
,for, Item ID-
- #3271
- J & J Healthcare Systems #8686G
-
,for, Item ID-
- #3277
- J & J Healthcare Systems #8697G
-
,for, Item ID-
- #1265991
- J & J Healthcare Systems #8687H
-
,for, Item ID-
- #3268
- J & J Healthcare Systems #8684G
-
,for, Item ID-
- #486002
- Covidien #SP-5698-G
-
,for, Item ID-
- #385895
- Covidien #SP-683G
-
,for, Item ID-
- #869794
- Surgical Specialties #YA-2024Q
-
,for, Item ID-
- #492062
- Covidien #SP-5695-G
-
,for, Item ID-
- #3534
- J & J Healthcare Systems #8696G
-
,for, Item ID-
- #869790
- Surgical Specialties #YA-2016Q
-
,for, Item ID-
- #869791
- Surgical Specialties #YA-2021Q
-
,for, Item ID-
- #425057
- Covidien #SP-661G