-
,for, Item ID-
- #859599
- Tidy Girl™ #STOTGUF
Feminine Hygiene Sanitary Disposal Bags, 4" x 4" x 10", Pink/Black, 150 Bags/Roll, 4 Rolls/Carton
LINER,FEMININE HYGIENE,PK
Features
- Prevent the spread of germs and cross contamination in women's restrooms with this easy to use feminine hygiene sanitary disposal bag.
- Tidy Girl creates a barrier to odors and the pink color conceals the contents unlike improperly disposed of sanitary napkins, pads, tampons, diapers, liners and wipes which cause unsightly mess and odors.
- Save plumbing, cleaning and maintenance costs by providing a clean safe disposal option for feminine hygiene products.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 859599 |
|---|---|
| Manufacturer # | STOTGUF |
| Manufacturer | Tidy Girl™ |
| Country of Origin | Unknown |
| Bottom Seal | Flat |
| Color Family | Pink |
| Color(s) | Pink/Black |
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Depth | 4" |
| Flat Pack/Roll | Roll |
| Global Product Type | Feminine Care Disposal Bags & Liners |
| Height | 10" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 20% |
| Scent Indicator | No |
| Total Recycled Content Percent | 20% |
| UNSPSC | 53131615 |
| Waste Bag Closure Type | Open-Face |
| Waste Bag Material(s) | Wax-Coated Paper |
| Width | 4" |
Features
- Prevent the spread of germs and cross contamination in women's restrooms with this easy to use feminine hygiene sanitary disposal bag.
- Tidy Girl creates a barrier to odors and the pink color conceals the contents unlike improperly disposed of sanitary napkins, pads, tampons, diapers, liners and wipes which cause unsightly mess and odors.
- Save plumbing, cleaning and maintenance costs by providing a clean safe disposal option for feminine hygiene products.
- Each pink colored Tidy Girl sanitary disposal bag is imprinted with graphical step by step instructions for proper use and disposal.
- Tidy Girl feminine disposal bags feature a coreless roll so there is no additional trash and a longer time required between resupply in the dispenser.
- The tear and puncture resistant feminine hygiene sanitary disposal bags are made from recycled material.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1137656
- McKesson Brand #BR2432MDC
-
,for, Item ID-
- #1137657
- McKesson Brand #SLW4046SPNS
-
,for, Item ID-
- #1137644
- McKesson Brand #S334016N-1
-
,for, Item ID-
- #1137659
- McKesson Brand #SL4347150K
-
,for, Item ID-
- #1137642
- McKesson Brand #WSL3858XHW-2
-
,for, Item ID-
- #1137634
- McKesson Brand #BR4046MDC
-
,for, Item ID-
- #1137639
- McKesson Brand #WSL3036XHW
-
,for, Item ID-
- #1137651
- McKesson Brand #BR3858XHVG
-
,for, Item ID-
- #140460
- McKesson Brand #03-4709
-
,for, Item ID-
- #854540
- Colonial Bag Corp #TGG-32
-
,for, Item ID-
- #472807
- RJ Schinner Co #HERH4832MK
-
,for, Item ID-
- #854528
- Colonial Bag Corp #CXW32M
-
,for, Item ID-
- #866953
- Colonial Bag Corp #CXB58H
-
,for, Item ID-
- #862696
- Colonial Bag Corp #TGG-39XH
-
,for, Item ID-
- #981114
- Colonial Bag Corp #CRC23H
-
,for, Item ID-
- #866042
- Colonial Bag Corp #XPW36X