-
,for, Item ID-
- #846492
- Tatco #TCO57910
Wireless Doorbell, Battery Operated, 1.38 x 0.75 x 3.5, Bone
BELL,DOOR, WIRELESS
Features
- Use with front door, back door or customer service area.
- Separate ringer and receiver.
- Water-resistant ringer.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 846492 |
|---|---|
| Manufacturer # | TCO57910 |
| Manufacturer | Tatco |
| Country of Origin | Unknown |
| Color(s) | Bone |
| Compliance Standards | FCC Certified |
| Depth | 0.75" |
| Global Product Type | Wireless Door Bell Systems |
| Height | 3.5" |
| Package Includes | Screws |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Source(s) | (3) AA Batteries (Sold Separately) |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Sound Features | Ding Dong |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 46171618 |
| Width | 1.38" |
Features
- Use with front door, back door or customer service area.
- Separate ringer and receiver.
- Water-resistant ringer.
- Receiver works up to 200 ft. from ringer.
- Pleasant ding-dong tone—one of numerous ring options.
- Ringer attaches easily with foam tape or screws.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1027180
- McKesson Brand #16-835V2
-
,for, Item ID-
- #1027179
- McKesson Brand #16-834V2
-
,for, Item ID-
- #883762
- McKesson Brand #3111
-
,for, Item ID-
- #893623
- Clinton Industries #G1033
-
,for, Item ID-
- #1133104
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #94460-50
-
,for, Item ID-
- #563492
- Dukal #4064
-
,for, Item ID-
- #1081940
- Bowman Manufacturing #GL033-0613
-
,for, Item ID-
- #532910
- Skil-Care #909208
-
,for, Item ID-
- #59660
- Graham-Field #3162
-
,for, Item ID-
- #948491
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #94460-25
-
,for, Item ID-
- #1089830
- Omnimed #305375-1
-
,for, Item ID-
- #1218892
- Medique Products #740MTP
-
,for, Item ID-
- #1108297
- Medibadge #1654P
-
,for, Item ID-
- #739736
- Clinton Industries #G-1030
-
,for, Item ID-
- #916391
- Kull Industries #KI-D4