-
,for, Item ID-
- #823577
- PANTek Technologies LLC #13202632
Liquid-in-Glass Verification Thermometer Celsius -30° to +1°C Partial Immersion Door / Wall Mount Does Not Require Power
THERMOMETER, FREEZER -30/1C
No Image
Features
- Encased in 30 mL bottle
- Individual serial numbers and a Statement of Accuracy traceable to NIST
- Tested and calibrated in a triple accredited/registered ISO/IEC 17025:2005, A2LA laboratory
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 823577 |
|---|---|
| Manufacturer # | 13202632 |
| Manufacturer | PANTek Technologies LLC |
| Country of Origin | Unknown |
| Accuracy | ± 0.75°C |
| Application | Liquid-in-Glass Verification Thermometer |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Display Type | Spot Reading |
| For Use With | For Freezers |
| Material | Glass |
| Measuring Scale | Celsius |
| Mounting Type | Door / Wall Mount |
| Power Source | Does Not Require Power |
| Probe Type | Partial Immersion |
| Specifications | 135 mm Length, 30 mL Bottle with Red Organic Fill |
| Temperature Range | -30° to +1°C |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 41112220 |
Features
- Encased in 30 mL bottle
- Individual serial numbers and a Statement of Accuracy traceable to NIST
- Tested and calibrated in a triple accredited/registered ISO/IEC 17025:2005, A2LA laboratory
- 0.5°C Subdivision
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1074438
- McKesson Brand #MCK821RFV
-
,for, Item ID-
- #1074441
- McKesson Brand #MCK821RFV2
-
,for, Item ID-
- #1074439
- McKesson Brand #MCK8100MATB
-
,for, Item ID-
- #1175429
- McKesson Brand #MCK895WRFT
-
,for, Item ID-
- #822793
- PANTek Technologies LLC #13201966
-
,for, Item ID-
- #639044
- PANTek Technologies LLC #S66277
-
,for, Item ID-
- #694143
- Health Care Logistics #16087
-
,for, Item ID-
- #307786
- Streck Laboratories #240043
-
,for, Item ID-
- #982838
- PANTek Technologies LLC #30515
-
,for, Item ID-
- #976229
- Fisher Anatomical #13201752
-
,for, Item ID-
- #365706
- Streck Laboratories #240046
-
,for, Item ID-
- #947270
- Cardinal #T8401-1
-
,for, Item ID-
- #1258840
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #09035-44
-
,for, Item ID-
- #909453
- Cardinal #CH9506-3
-
,for, Item ID-
- #583766
- Health Care Logistics #16088