-
,for, Item ID-
- #821971
- VWR International #98000-156
Digital Thermometer with Alarm VWR® Fahrenheit / Celsius 40° to 450°F (40° to 232°C) Stainless Steel Probe Insertable Battery Operated
THERMOMETER, DIGITAL LAB SUBMERSIBLE S/STL 12.7CM
Features
- Will read temperatures in liquids, semi-solids and gases
- Probe easily reaches into cuvettes, test tubes, flasks, beakers and more
- Minimum/maximum temperature readings, alarms, data hold
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 821971 |
|---|---|
| Manufacturer # | 98000-156 |
| Brand | VWR® |
| Manufacturer | VWR International |
| Country of Origin | Unknown |
| Accuracy | ± 0.5°C (54° to 82°C) |
| Application | Digital Thermometer with Alarm |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Display Type | Digital Display |
| For Use With | For Field Studies, Wet Lab Applications, Wash Down Areas, Food Testing and Tanks |
| Material | Stainless Steel |
| Measuring Scale | Fahrenheit / Celsius |
| Mounting Type | Insertable |
| Power Source | Battery Operated |
| Probe Type | Stainless Steel Probe |
| Specifications | 44 X 178 mm |
| Temperature Range | 40° to 450°F (40° to 232°C) |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 41112213 |
Features
- Will read temperatures in liquids, semi-solids and gases
- Probe easily reaches into cuvettes, test tubes, flasks, beakers and more
- Minimum/maximum temperature readings, alarms, data hold
- Includes multi-language instructions (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish)
- Individually serialized, CE marked
- These electronic stem thermometers are not suitable for solids such as frozen items
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #897971
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #90080-06
-
,for, Item ID-
- #482112
- PANTek Technologies LLC #066624
-
,for, Item ID-
- #516928
- Fisher Anatomical #S66279
-
,for, Item ID-
- #959577
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #90080-03
-
,for, Item ID-
- #1118228
- Thermco Products Inc #ACC400DIG
-
,for, Item ID-
- #982838
- PANTek Technologies LLC #30515
-
,for, Item ID-
- #945724
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #90205-22
-
,for, Item ID-
- #1226504
- Horizon Scientific Inc #ABS-DDL2-18
-
,for, Item ID-
- #725062
- PANTek Technologies LLC #S40796
-
,for, Item ID-
- #1037168
- Thermco Products Inc #ACC895AMB
-
,for, Item ID-
- #909453
- Cardinal #CH9506-3
-
,for, Item ID-
- #909455
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #37803-83
-
,for, Item ID-
- #921932
- PANTek Technologies LLC #S01572
-
,for, Item ID-
- #1211195
- Horizon Scientific Inc #ABS-DDL1-18
-
,for, Item ID-
- #982840
- PANTek Technologies LLC #ACC8100MATAND