-
,for, Item ID-
- #819994
- Rubbermaid® Commercial #RCP6304CLE
SpaceSaver Square Containers, 4 qt, 8.8 x 8.75 x 4.75, Clear, Plastic
CONTAINER,CLR 4QT SPC SVR
Features
- Square shape offers 25% more storage capacity than round containers.
- Constructed from dishwasher-safe, impact-resistant polycarbonate.
- Easy-to-read, graduated measurements color-coded blue for liters, red for quarts.
- More …
Height
2.7" 4.75"Interior Volume Capacity
2 qt 4 qtProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 819994 |
|---|---|
| Manufacturer # | RCP6304CLE |
| Manufacturer | Rubbermaid® Commercial |
| Country of Origin | Unknown |
| Color(s) | Clear |
| Compliance Standards | NSF Certified |
| Depth | 8.75" |
| Food Container Type | Base |
| For Use With | Rubbermaid® Commercial 6509 |
| Global Product Type | Storage Food Containers |
| Height | 4.75" |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Interior Volume Capacity | 4 qt |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | Polycarbonate |
| Number of Compartments | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 48102106 |
| Vented (Yes/No) | No |
| Width | 8.8" |
Features
- Square shape offers 25% more storage capacity than round containers.
- Constructed from dishwasher-safe, impact-resistant polycarbonate.
- Easy-to-read, graduated measurements color-coded blue for liters, red for quarts.
- Great for sous vide cooking to retain moisture, flavor and nutrients.
- Assists in complying with HACCP guidelines.
- NSF 3-A Meat and Poultry Equipment and NSF 2-certified.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #669645
- Health Care Logistics #7903
-
,for, Item ID-
- #1077819
- Essendant Co/United Stationers #RCP295700BK
-
,for, Item ID-
- #1166161
- Market Lab Inc #16505
-
,for, Item ID-
- #1165715
- Essendant Co/United Stationers #RCP614600BG
-
,for, Item ID-
- #1008678
- RJ Schinner Co #1883456
-
,for, Item ID-
- #1048132
- Essendant Co/United Stationers #RCP295700GY
-
,for, Item ID-
- #1095573
- RJ Schinner Co #1883563
-
,for, Item ID-
- #725028
- RJ Schinner Co #FG295673BLUE
-
,for, Item ID-
- #542151
- Akro-Mils #66486CLDBL
-
,for, Item ID-
- #1028993
- Essendant Co/United Stationers #RCP254300BG
-
,for, Item ID-
- #786874
- Healthmark Industries #2136RED
-
,for, Item ID-
- #1258358
- Akro-Mils #30124SCLAR
-
,for, Item ID-
- #502405
- Health Care Logistics #7805
-
,for, Item ID-
- #1153949
- Essendant Co/United Stationers #RCP354060BK
-
,for, Item ID-
- #831624
- Health Care Logistics #13202C