-
,for, Item ID-
- #708639
- Rubbermaid® Commercial #RCP254300BG
Fiberglass Wastebasket, 7 gal, Fiberglass, Beige
WASTEBASKET,7GL,14X10X15
Features
- Contemporary shape.
- Rounded corners for easier cleaning.
- Thermoset polyester resists heat and impact.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 708639 |
|---|---|
| Manufacturer # | RCP254300BG |
| Manufacturer | Rubbermaid® Commercial |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Office Waste Disposal |
| Color Family | Beige |
| Color(s) | Beige |
| Compliance Standards | California State Fire Marshal Approved for Fire Safety (CSFM) |
| Depth | 10.5" |
| Global Product Type | Deskside All-Purpose Wastebaskets |
| Height | 15.25" |
| Interior Volume Capacity | 7 gal |
| Material(s) | Fiberglass |
| Opening Type | Open Top |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Shape | Rectangular Prism |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 47121702 |
| Waste Receptacle Type | Deskside All-Purpose Wastebasket |
| Width | 14.5" |
Features
- Contemporary shape.
- Rounded corners for easier cleaning.
- Thermoset polyester resists heat and impact.
- Textured finish hides surface scratches.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1223684
- McKesson Brand #16-35269
-
,for, Item ID-
- #1223709
- McKesson Brand #16-25270
-
,for, Item ID-
- #1223704
- McKesson Brand #16-25268
-
,for, Item ID-
- #1223711
- McKesson Brand #16-25271
-
,for, Item ID-
- #1223698
- McKesson Brand #16-25266
-
,for, Item ID-
- #874051
- Essendant Co/United Stationers #BWK14QTWBBLA
-
,for, Item ID-
- #1077819
- Essendant Co/United Stationers #RCP295700BK
-
,for, Item ID-
- #1166161
- Market Lab Inc #16505
-
,for, Item ID-
- #1165715
- Essendant Co/United Stationers #RCP614600BG
-
,for, Item ID-
- #1008678
- RJ Schinner Co #1883456
-
,for, Item ID-
- #720898
- RJ Schinner Co #FG254100BEIG
-
,for, Item ID-
- #920046
- RJ Schinner Co #FG295500BEIG
-
,for, Item ID-
- #930315
- RJ Schinner Co #FG354060BEIG
-
,for, Item ID-
- #1048132
- Essendant Co/United Stationers #RCP295700GY
-
,for, Item ID-
- #1095573
- RJ Schinner Co #1883563
-
,for, Item ID-
- #725028
- RJ Schinner Co #FG295673BLUE