-
,for, Item ID-
- #700633
- Covidien #S-1789K
Nonabsorbable Suture with Needle Sofsilk™ Silk HE-3 3/8 Circle Reverse Cutting Needle Size 4-0 Braided
SUTURE, SOFSILK BLK 4-0 18" HE-3 128N (12/BX)
Features
- Sofsilk is a nonabsorbable, sterile, non-mutagenic suture composed of natural proteinaceous silk fibers
- The braided sutures are available coated uniformly with either silicone or a special wax mixture to reduce capillarity and to increase surface lubricity
- Smooth, multiple pass rundown, minimizes breakage
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 700633 |
|---|---|
| Manufacturer # | S-1789K |
| Brand | Sofsilk™ |
| Manufacturer | Covidien |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Needle 1 Code | HE-3 |
| Needle Length | 13 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Alloy Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Silk |
| Suture Material Range | Silk |
| Suture Size | Size 4-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Sofsilk is a nonabsorbable, sterile, non-mutagenic suture composed of natural proteinaceous silk fibers
- The braided sutures are available coated uniformly with either silicone or a special wax mixture to reduce capillarity and to increase surface lubricity
- Smooth, multiple pass rundown, minimizes breakage
- These are used in general soft tissue approximation and ligation
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034516
- McKesson Brand #S683GX
-
,for, Item ID-
- #1034515
- McKesson Brand #S622H
-
,for, Item ID-
- #2662
- J & J Healthcare Systems #685G
-
,for, Item ID-
- #354615
- Covidien #SS-684G
-
,for, Item ID-
- #2659
- J & J Healthcare Systems #684G
-
,for, Item ID-
- #3062
- J & J Healthcare Systems #1779G
-
,for, Item ID-
- #2673
- J & J Healthcare Systems #R691G
-
,for, Item ID-
- #2644
- J & J Healthcare Systems #678G
-
,for, Item ID-
- #219784
- Covidien #GS-833
-
,for, Item ID-
- #2988
- J & J Healthcare Systems #R647H
-
,for, Item ID-
- #2653
- J & J Healthcare Systems #683G
-
,for, Item ID-
- #220255
- Covidien #S-185
-
,for, Item ID-
- #3051
- J & J Healthcare Systems #1760G
-
,for, Item ID-
- #2744
- J & J Healthcare Systems #783G
-
,for, Item ID-
- #443367
- Covidien #S-196
-
,for, Item ID-
- #2563
- J & J Healthcare Systems #R633H