-
,for, Item ID-
- #699944
- DYMO® #DYM1752266
LabelWriter 450 Twin Turbo Label Printer, 71 Labels/min Print Speed, 5.5 x 8.4 x 7.4
LABELMAKER,450 TWIN,BK
Features
- Eliminate the waste and hassle of sheet labels print precise quantities without difficulty.
- Thermal printing technology eliminates the need for expensive ink or toner.
- Customize and print address, file folder and barcode labels, plus name badges and more with DYMO Label™ software all from your PC or Mac®.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 699944 |
|---|---|
| Manufacturer # | DYM1752266 |
| Manufacturer | DYMO® |
| Country of Origin | Unknown |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Disclaimer Statement | Microsoft and Windows are either registered trademarks or trademarks of Microsoft Corporation in the United States and/or other countries. Mac and OS X are trademarks of Apple Inc., registered in the U.S. and other countries. |
| Global Product Type | PC Connectable Label Makers |
| Label Maker Type | Printer |
| Machine Depth | 8.4" |
| Machine Height | 7.4" |
| Machine Width | 5.5" |
| Maximum Resolution (Dpi) | 600 dpi |
| Maximum Tape/Label Width | 2.3" |
| Model Name/Number | LabelWriter® 450 Twin Turbo |
| Number of Printed Lines | 4 |
| Operating System Compatibility | Windows® XP, Vista™, 7, 8 |
| Package Includes | Starter Roll of DYMO Stamps Labels |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Source(s) | AC Adapter (Included) |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Printing Speed | 71 Labels/min |
| Prints Barcodes | Yes |
| Prints Postage | Yes |
| Special Features | LabelWriter® 450 Twin Turbo-Holds two label rolls at once to maximize efficiency. |
| Tape Type | LW |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 44102405 |
Features
- Eliminate the waste and hassle of sheet labels print precise quantities without difficulty.
- Thermal printing technology eliminates the need for expensive ink or toner.
- Customize and print address, file folder and barcode labels, plus name badges and more with DYMO Label™ software all from your PC or Mac®.
- Save time by creating labels directly from text in Microsoft® Word, Excel®, Outlook®, QuickBooks® and other programs or easily print addresses from Outlook® Contacts or Mac® Address Book.
- Print crystal-clear barcodes, labels and graphics with 600 x 300 dpi resolution.
- Prints from popular programs like Word, Excel, Outlook, QuickBooks, Mac Address Book and more.
- Compatible with Windows 7 or later and Mac OS X v10.8 or later.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1242560
- Abbott Rapid Dx North America LLC #26710
-
,for, Item ID-
- #810705
- Health Care Logistics #2306
-
,for, Item ID-
- #693771
- Health Care Logistics #8350
-
,for, Item ID-
- #680697
- Health Care Logistics #2081
-
,for, Item ID-
- #1020451
- United Ad Label #ULDT12125
-
,for, Item ID-
- #1113018
- Health Care Logistics #2117
-
,for, Item ID-
- #954778
- Health Care Logistics #2119
-
,for, Item ID-
- #951452
- Market Lab Inc #6459
-
,for, Item ID-
- #777338
- Health Care Logistics #2289
-
,for, Item ID-
- #650638
- Health Care Logistics #2123
-
,for, Item ID-
- #650637
- Health Care Logistics #2122
-
,for, Item ID-
- #993720
- PDC Healthcare #59704160
-
,for, Item ID-
- #1066041
- PDC Healthcare #59704159
-
,for, Item ID-
- #1015719
- United Ad Label #ULQC201
-
,for, Item ID-
- #954775
- Health Care Logistics #2118
-
,for, Item ID-
- #151085
- Solventum Corporation #1257R