-
,for, Item ID-
- #673571
- Bankers Box® #FEL0063101
PRESTO Heavy-Duty Storage Boxes, Letter Files, 13" x 25.38" x 10.5", White/Blue, 12/Carton
BOX,PRESTO 10X12X24,WHT
Features
- Instant assembly-just push corners together and the box is ready for use.
- Heavy-duty, double-side, double-end construction for stacking, storage and transport you can trust.
- Reinforced tear-resistant hand holes make box comfortable to carry.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 673571 |
|---|---|
| Manufacturer # | FEL0063101 |
| Manufacturer | Bankers Box® |
| Country of Origin | Unknown |
| Box Style | Presto™ Instant Assembly |
| Box Type | Stackable File Storage |
| Closure Type | Lift-Off Lid |
| Color Family | Multicolor |
| Color(s) | White/Blue |
| Compliance Standards | EPA/CPG Compliant |
| Depth | 25.38" |
| Fastener Style | Tab Lock |
| File Size Format | Letter |
| Footnote 1 | Stacking Strength is the amount of evenly distributed weight (lbs.) that can be safely stacked on top of a box |
| Global Product Type | File Storage Boxes |
| Handle | Side Hand Holes |
| Height | 10.5" |
| Inner Depth | 24" |
| Inner Height | 10" |
| Inner Width | 12" |
| Material(s) | 2-Ply Cardboard Bottom |
| Number of Bins | 1 |
| Package Includes | (12) Lids |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Stacking Strength | 750 lb |
| Strength | Heavy-Duty |
| Total Recycled Content Percent | 60% |
| UNSPSC | 44111515 |
| Width | 13" |
Features
- Instant assembly-just push corners together and the box is ready for use.
- Heavy-duty, double-side, double-end construction for stacking, storage and transport you can trust.
- Reinforced tear-resistant hand holes make box comfortable to carry.
- Deep, locking, lift-off lid stays in place for secure file storage.
- Store important papers and items.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #507188
- Akro-Mils #30240BLUE
-
,for, Item ID-
- #747003
- Akro-Mils #30220SCLAR
-
,for, Item ID-
- #962153
- Health Care Logistics #18325
-
,for, Item ID-
- #951184
- Health Care Logistics #1403C
-
,for, Item ID-
- #889745
- Health Care Logistics #1412C
-
,for, Item ID-
- #179341
- Akro-Mils #30239RED
-
,for, Item ID-
- #1139482
- Akro-Mils #30080BLU
-
,for, Item ID-
- #733726
- Healthmark Industries #30-235 BL
-
,for, Item ID-
- #501559
- Akro-Mils #13018GREY
-
,for, Item ID-
- #1060969
- Fisher Anatomical #12006916
-
,for, Item ID-
- #897082
- Akro-Mils #13018BLUE
-
,for, Item ID-
- #955387
- Akro-Mils #13014BLUE
-
,for, Item ID-
- #920070
- Market Lab Inc #6006-BL
-
,for, Item ID-
- #779992
- Akro-Mils #13017BLUE
-
,for, Item ID-
- #867052
- Health Care Logistics #18324C
-
,for, Item ID-
- #1099467
- Akro-Mils #30098BLUE