-
,for, Item ID-
- #662083
- Medtronic MITG #N-2730-K
Nonabsorbable Suture with Needle Monosof™ Nylon SE-140-6 3/8 Circle Spatula Needle Size 10-0 Monofilament
SUTURE, MONOSOF BLK 10-0 8" (12/BX)
Features
- Monosof monofilament nylon sutures are inert, non-absorbable, sterile surgical sutures, which are available either dyed black, with logwood extract, or undyed
- Monosof sutures are used in general soft tissue approximation and/or ligation, including use in cardiovascular, ophthalmic, and neurological surgery
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 662083 |
|---|---|
| Manufacturer # | N-2730-K |
| Brand | Monosof™ |
| Manufacturer | Medtronic MITG |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | SE-140-6 |
| Needle Length | 6 mm |
| Needle Length Range | 5.1 to 10 mm |
| Needle Material | Alloy Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Spatula Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 8 Inch Suture |
| Suture Length Range | 0 to 10 in |
| Suture Material | Nylon |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 10-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Monosof monofilament nylon sutures are inert, non-absorbable, sterile surgical sutures, which are available either dyed black, with logwood extract, or undyed
- Monosof sutures are used in general soft tissue approximation and/or ligation, including use in cardiovascular, ophthalmic, and neurological surgery
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #2612
- J & J Healthcare Systems #662G
-
,for, Item ID-
- #2997
- J & J Healthcare Systems #1667G
-
,for, Item ID-
- #2610
- J & J Healthcare Systems #661G
-
,for, Item ID-
- #2617
- J & J Healthcare Systems #664G
-
,for, Item ID-
- #260433
- Surgical Specialties #931B
-
,for, Item ID-
- #360677
- Covidien #SN-662G
-
,for, Item ID-
- #989830
- J & J Healthcare Systems #1663G
-
,for, Item ID-
- #260430
- Surgical Specialties #913B
-
,for, Item ID-
- #465232
- Covidien #SN-5698G
-
,for, Item ID-
- #2999
- J & J Healthcare Systems #1668G
-
,for, Item ID-
- #474484
- Covidien #SN-5699G
-
,for, Item ID-
- #2993
- J & J Healthcare Systems #1665G
-
,for, Item ID-
- #283397
- Surgical Specialties #925B
-
,for, Item ID-
- #466180
- Covidien #SN-5696G
-
,for, Item ID-
- #359551
- Covidien #SN-661G
-
,for, Item ID-
- #495526
- Covidien #SN-5669G