-
,for, Item ID-
- #616673
- Post-it® Flags #MMM680YW2
Standard Page Flags in Dispenser, Yellow, 50 Flags/Dispenser, 2 Dispensers/Pack
FLAG,1IN,2PK OF 50,YW YELLOW
Features
- Find it fast.
- Flags make it simple to mark and highlight important information in textbooks, notebooks, planners, calendars and more.
- Ideal for marking documents without writing on them.
- More …
Color Family
Blue Green Orange Pink Red YellowColor Type
Brights StandardColor(s)
Blue Bright Blue Bright Pink Green Orange Red YellowProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 616673 |
|---|---|
| Manufacturer # | MMM680YW2 |
| Manufacturer | Post-it® Flags |
| Country of Origin | Unknown |
| Color Family | Yellow |
| Color Type | Standard |
| Color(s) | Yellow |
| Disclaimer Statement | 1" Flags actually measure 0.94". |
| Footnote 1 | 50 Flags/Dispenser, 2 Dispensers/Pack |
| Global Product Type | Standard Page Flags |
| Height | 1.75" |
| Page Flags Dispenser | Pop-Up |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Reusable/Repositionable | Yes |
| Size | 1 x 1.75 |
| Special Features | Two-Pack |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 55121616 |
| Width | 1" |
Features
- Find it fast.
- Flags make it simple to mark and highlight important information in textbooks, notebooks, planners, calendars and more.
- Ideal for marking documents without writing on them.
- Use to draw attention to critical items, organize files or color-coding.
- Make it simple to request action.
- Sticks securely, removes cleanly when you are finished using them.
- The dispenser keeps flags organized and easy to find.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #736539
- Essendant Co/United Stationers #BAGGW6500
-
,for, Item ID-
- #721336
- Essendant Co/United Stationers #BAGGW2500
-
,for, Item ID-
- #736538
- Essendant Co/United Stationers #BAGGW4500
-
,for, Item ID-
- #720796
- Essendant Co/United Stationers #BAGGW8500
-
,for, Item ID-
- #946927
- Shamrock Scientific #LL-143
-
,for, Item ID-
- #663778
- Sandel Medical Industries #3300
-
,for, Item ID-
- #731292
- Essendant Co/United Stationers #BAGGW12500
-
,for, Item ID-
- #981237
- RJ Schinner Co #51002
-
,for, Item ID-
- #982086
- PANTek Technologies LLC #2600201A
-
,for, Item ID-
- #1041913
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #32006
-
,for, Item ID-
- #1087618
- Unimed - Midwest #CFID169004
-
,for, Item ID-
- #914125
- Kull Industries #KI-D2
-
,for, Item ID-
- #960613
- Health Care Logistics #18304