-
,for, Item ID-
- #607370
- Mead® #MEA06780
Spiral Notebook, 5-Subject, Medium/College Rule, Randomly Assorted Cover Color, (200) 11 x 8 Sheets
BOOK,THEME,11X8.5,200SH
Features
- Notebook comes with double-sided ruled sheets.
- Perforation easily tears out with clean edges.
- Notebook is 3-hole punched to store in your favorite binder.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 607370 |
|---|---|
| Manufacturer # | MEA06780 |
| Manufacturer | Mead® |
| Country of Origin | Unknown |
| Back-Cover Material | 14-pt Kraft |
| Book Width | 8.5" |
| Book-Binding Edge | Side |
| Book-Binding Type | Spiral Coil |
| Book-Spine Length | 11" |
| Color Family | Multicolor |
| Cover Color | Randomly Assorted |
| Cover Color Assortment | Red |
| Dated | No |
| Disclaimer Statement | Cover color is randomly selected when shipped—item may not ship as shown. |
| Front-Cover Material | Coated Paper |
| Global Product Type | General Purpose Notebooks |
| Hole-Punch Details | Side: 3-Hole |
| Note-Rule Lines per Sheet | 33 |
| Number of Section Dividers | 4 |
| Number of Subjects/Sections | 5 |
| Pocket Sized | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Sheet Basis Weight (lb) | 15 lb Bond |
| Sheet Color | White |
| Sheet Perforation Details | Macro-Perforation |
| Sheet Rule/Format Type | Medium/College Rule |
| Sheet Ruling Size | 9/32" |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 11 x 8 |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Sheets per Book/Journal | 200 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 14111514 |
Features
- Notebook comes with double-sided ruled sheets.
- Perforation easily tears out with clean edges.
- Notebook is 3-hole punched to store in your favorite binder.
- Covers are coated for durability and have writable label on front cover.
- .
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #810705
- Health Care Logistics #2306
-
,for, Item ID-
- #1057874
- Lew Jan Textile #V21-660430
-
,for, Item ID-
- #1007800
- United Ad Label #ULLR138
-
,for, Item ID-
- #587922
- Shamrock Scientific #UPCR3021
-
,for, Item ID-
- #1159185
- PDC Healthcare #THERMD16
-
,for, Item ID-
- #885167
- United Ad Label #ULQC324
-
,for, Item ID-
- #777338
- Health Care Logistics #2289
-
,for, Item ID-
- #552205
- United Ad Label #ULFP703
-
,for, Item ID-
- #742695
- Health Care Logistics #2914
-
,for, Item ID-
- #956004
- Market Lab Inc #7839
-
,for, Item ID-
- #954775
- Health Care Logistics #2118
-
,for, Item ID-
- #944866
- Shamrock Scientific #LL-142
-
,for, Item ID-
- #1036905
- Market Lab Inc #8030
-
,for, Item ID-
- #160680
- Carstens #1646-06
-
,for, Item ID-
- #954769
- Health Care Logistics #2121
-
,for, Item ID-
- #896719
- United Ad Label #ULLR238