-
,for, Item ID-
- #603652
- Smead #SMD13775
Pressboard Classification Folders, 2/5-Cut Tab, Expands 2", 1 Divider, 4 SafeSHIELD Fasteners, Letter Size, Red, 10/Box
FOLDER,4SEC,2/5C,LTR,RD RED
Features
- Partition folders with patented SafeSHIELD coated fasteners help prevent finger cuts, eliminate paper tears and reduce excessive fastener crinkling.
- Sturdy dividers with separate filing surfaces for organizing important documents.
- Sturdy, tear-resistant, gusseted spine.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 603652 |
|---|---|
| Manufacturer # | SMD13775 |
| Manufacturer | Smead |
| Country of Origin | Unknown |
| Color Family | Red |
| Cover Color | Red |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Cover Fasteners | 2 |
| Cover Material(s) | 25-pt Pressboard |
| Cover Tab Cut | 2/5-Cut |
| Cover Tab Position | Right of Center |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Disclaimer Statement | Product Change Notice: Due to industry wide raw material discontinuation this has been manufactured with a different material and/or color than what you have received in the past. Products may be constructed with dove gray tape along the spine. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Divider Color | Natural Brown |
| Divider Fastener Capacity | 1" |
| Divider Material | 17-pt Kraft |
| Divider Tab Cut | 1/3-Cut |
| Divider Tab Style | Top Tab |
| Expansion | 2" |
| Fasteners per Divider | 2 |
| Folder Size | Letter |
| Global Product Type | Divided Classification Folders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 70% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Number of Dividers | 1 |
| Total Number of Fasteners | 4 |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| UNSPSC | 44122011 |
Features
- Partition folders with patented SafeSHIELD coated fasteners help prevent finger cuts, eliminate paper tears and reduce excessive fastener crinkling.
- Sturdy dividers with separate filing surfaces for organizing important documents.
- Sturdy, tear-resistant, gusseted spine.
- Perfect for use with nearly any drawer filing system.
- Compatible with Viewables Multipurpose Labels (sold separately).
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #677009
- United Ad Label #ULFP294
-
,for, Item ID-
- #160680
- Carstens #1646-06
-
,for, Item ID-
- #711254
- Shamrock Scientific #SL-2-PRE
-
,for, Item ID-
- #1075081
- Health Care Logistics #2201
-
,for, Item ID-
- #687344
- Tabbies #94902
-
,for, Item ID-
- #687349
- Tabbies #94908
-
,for, Item ID-
- #687348
- Tabbies #94906
-
,for, Item ID-
- #687346
- Tabbies #94904
-
,for, Item ID-
- #1266725
- Akro-Mils #40239
-
,for, Item ID-
- #1253708
- Heathrow Scientific LLC #HS120196
-
,for, Item ID-
- #1075082
- Health Care Logistics #2203
-
,for, Item ID-
- #1075080
- Health Care Logistics #2202
-
,for, Item ID-
- #687345
- Tabbies #94903
-
,for, Item ID-
- #1188688
- Tabbies #11000
-
,for, Item ID-
- #1218086
- Tabbies #94623
-
,for, Item ID-
- #810382
- Tabbies #11858