-
,for, Item ID-
- #593112
- Kensington® #KMW60087
Monitor Stand with SmartFit, For 21" Monitors, 11.5" x 9" x 3", Black/Gray, Supports 80 lbs
STAND,MONITOR,12"
Features
- Adjusts monitor height to an optimal viewing angle to help to reduce eye and neck strain.
- Expands usable desk space by allowing storage underneath platform.
- Large platform supports any monitor up to 80 lbs.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 593112 |
|---|---|
| Manufacturer # | KMW60087 |
| Manufacturer | Kensington® |
| Country of Origin | Unknown |
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black/Gray |
| Depth (Max) | 9" |
| Global Product Type | Desktop Monitor Stands |
| Height (Max) | 3" |
| Monitor Diagonal (Max) | 21" |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 1 |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Two Positions |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 43212002 |
| Weight Capacity | 80 lb |
| Width (Max) | 11.5" |
| Workstation Type | Traditional Desk/Table |
Features
- Adjusts monitor height to an optimal viewing angle to help to reduce eye and neck strain.
- Expands usable desk space by allowing storage underneath platform.
- Large platform supports any monitor up to 80 lbs.
- SmartFit® SystemMeasure, Adjust, Fit. Workspace that works for you.
- Stylish construction and color complement any décor.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #841909
- Health Care Logistics #5227
-
,for, Item ID-
- #39312
- Lakeside Manufacturing #311
-
,for, Item ID-
- #419813
- BD #305017
-
,for, Item ID-
- #695706
- Seca #4000000009
-
,for, Item ID-
- #700363
- Seca #4171821009
-
,for, Item ID-
- #943591
- Smart Caregiver #BBR1-SYS
-
,for, Item ID-
- #835113
- Health Care Logistics #5228
-
,for, Item ID-
- #646889
- DJO #4018
-
,for, Item ID-
- #475285
- Bemis Healthcare #1031
-
,for, Item ID-
- #1171147
- Professional Disposables #Q52510
-
,for, Item ID-
- #470622
- Pedigo Products #P-1110-A-SS
-
,for, Item ID-
- #701054
- Luxor #BKSTC111GY
-
,for, Item ID-
- #627069
- Ambco Electronics #AMB-1
-
,for, Item ID-
- #726037
- RJ Schinner Co #FG409100BLA
-
,for, Item ID-
- #663951
- Akro-Mils #09514