-
,for, Item ID-
- #565816
- Covidien #88861934-53
Nonabsorbable Suture with Needle Surgilon™ Nylon C-14 3/8 Circle Reverse Cutting Needle Size 2-0 Braided
SUTURE, SURGILON BLK 2-0 18" C14 (12/BX)
Features
- SURGILON™ braided nylon sutures are nonabsorbable surgical sutures composed of the long-chain aliphatic polymers and Nylon 6.6
- The braided sutures are coated uniformly with silicone to enhance handling characteristics, ease of passage through tissue and reduction of capillarity
- Maximum flexibility with snug and flattened knots
- More …
Suture Length Range
10.1 to 20 in 20.1 to 40 inProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 565816 |
|---|---|
| Manufacturer # | 88861934-53 |
| Brand | Surgilon™ |
| Manufacturer | Covidien |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Needle 1 Code | C-14 |
| Needle Length | 24 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Alloy Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Nylon |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 2-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- SURGILON™ braided nylon sutures are nonabsorbable surgical sutures composed of the long-chain aliphatic polymers and Nylon 6.6
- The braided sutures are coated uniformly with silicone to enhance handling characteristics, ease of passage through tissue and reduction of capillarity
- Maximum flexibility with snug and flattened knots
- Uniform diameter of the suture
- Excellent and consistent knotting strength
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034507
- McKesson Brand #S662GX
-
,for, Item ID-
- #1034509
- McKesson Brand #S664GX
-
,for, Item ID-
- #2612
- J & J Healthcare Systems #662G
-
,for, Item ID-
- #1002595
- J & J Healthcare Systems #663G
-
,for, Item ID-
- #2610
- J & J Healthcare Systems #661G
-
,for, Item ID-
- #2617
- J & J Healthcare Systems #664G
-
,for, Item ID-
- #260433
- Surgical Specialties #931B
-
,for, Item ID-
- #360677
- Covidien #SN-662G
-
,for, Item ID-
- #285197
- Surgical Specialties #944B
-
,for, Item ID-
- #989830
- J & J Healthcare Systems #1663G
-
,for, Item ID-
- #260430
- Surgical Specialties #913B
-
,for, Item ID-
- #364561
- Surgical Specialties #928B
-
,for, Item ID-
- #354615
- Covidien #SS-684G
-
,for, Item ID-
- #3062
- J & J Healthcare Systems #1779G
-
,for, Item ID-
- #2993
- J & J Healthcare Systems #1665G
-
,for, Item ID-
- #283397
- Surgical Specialties #925B