-
,for, Item ID-
- #555613
- Surgical Specialties #AA-2545
Nonabsorbable Suture with Needle Sharpoint® Nylon HSV6 1/2 Circle VAS Cutting Needle Size 9-0 Monofilament
SUTURE, NYLON 9-0 HSV-6 (12/BX)
Features
- 100 Microns
- 100 Microns
- Curvature 149
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 555613 |
|---|---|
| Manufacturer # | AA-2545 |
| Brand | Sharpoint® |
| Manufacturer | Surgical Specialties |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | HSV6 |
| Needle 2 Code | HSV6 |
| Needle Length | 6 mm |
| Needle Length Range | 5.1 to 10 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | VAS Cutting Needle |
| Number of Needles | Double-Armed |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 5 Inch Suture |
| Suture Length Range | 0 to 10 in |
| Suture Material | Nylon |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 9-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- 100 Microns
- 100 Microns
- Curvature 149
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #260433
- Surgical Specialties #931B
-
,for, Item ID-
- #360677
- Covidien #SN-662G
-
,for, Item ID-
- #285197
- Surgical Specialties #944B
-
,for, Item ID-
- #260430
- Surgical Specialties #913B
-
,for, Item ID-
- #260432
- Surgical Specialties #922B
-
,for, Item ID-
- #465232
- Covidien #SN-5698G
-
,for, Item ID-
- #364561
- Surgical Specialties #928B
-
,for, Item ID-
- #474484
- Covidien #SN-5699G
-
,for, Item ID-
- #283397
- Surgical Specialties #925B
-
,for, Item ID-
- #466180
- Covidien #SN-5696G
-
,for, Item ID-
- #260431
- Surgical Specialties #918B
-
,for, Item ID-
- #359551
- Covidien #SN-661G
-
,for, Item ID-
- #495526
- Covidien #SN-5669G
-
,for, Item ID-
- #385896
- Covidien #SN-663G
-
,for, Item ID-
- #425053
- Covidien #SN-764G
-
,for, Item ID-
- #260429
- Surgical Specialties #911B